Türkiye’nin Katıldığı İlk Dünya Kupası

1950 Brezilya Dünya Kupası’na Suriye’yi 7-0 mağlup ederek katılama hakkını elde eden Türkiye, maddi imkansızlıklar sebebi ile turnuvadan geri çekilmek durumunda kalmıştı. Dolayısı ile bu Dünya Kupası katılma hakkı elde ettiğimiz fakat katılamadığımız bir Dünya Kupası olarak tarihe geçti.

1954 İsviçre Dünya Kupası Elemeleri’nde İspanya ile eşleşen Türkiye, ilk maçı 4-1 kaybetmiş ve ikinci maçı ise 1-0 kazanmıştı. O zamanlar averaj hesabı olmadığı için üçüncü bir karşılaşmanın İtalya’nın başkenti Roma’da yapılması kararı alındı. Bu karşılaşma da 2-2 sona erinde Dünya Kupası’na gidecek takımı yazı_tura atışı belirledi. Para atışını kazanan Millilerimiz tarihlerinde ilk kez Dünya Kupası sahnesindeki yerlerini aldılar.

1954 İsviçre Dünya Kupası

3. torbadan turnuvaya katılan Türkiye, 2. Grupta; Batı Almanya, Güney Kore ve Macaristan ile aynı grupta yer aldı. İlk maçta Batı Almanya’ya 4-1 kaybettik. Bu karşılaşmadaki tek golümüzü atan İsmail Suat Mamat, Dünya Kupaları tarihindeki ilk golümüzün de sahibi oldu. Ardından Güney Kore’yi 7-0 mağlup ettik ve Batı Almanya ile puanlarımız eşit olunca Play Off oynadık. Bu kez de Millilerimizi 7-2 mağlup etmeyi başaran Batı Almanya üst tura yükselen takım oldu.

Böylelik ile 2. kez katılma hakkı ele ettiğimiz ve ilk kez katılmış olduğumuz Dünya Kupası’nda grup aşamalarını geçemeden elenmiş olduk.

Turnuvada Lefter’in attığı gol Dünya Kupaları Tarihi’nin 400. golü oldu.

Milli takımımızı eleyerek Çeyrek Final’e kalmayı başaran Batı Almanya; Çeyrek Final’de Brezilya’yı 4-2 ile geçti. Ardından Yarı Final’de Avusturya ile eşleştiler ve rakiplerini 6-1 gibi farklı bir skor ile mağlup ederek isimlerini Final’e yazdırdılar. Final’de Uruguay’ı uzatma bölümlerinde 4-2 mağlup eden Macaristan ile eşleştiler. İsviçre’nin Bern şehrinde oynanan müsabakayı 3-2 kazandılar ve tarihlerindeki ilk Dünya Kupaları’nı kazanmayı başardılar.

Türkiye’yi eleyerek Final’e kadar giden ve kupayı kazanan Almanya’dan sonra, 2002 yılında Brezilya’da Milli takımızı Yarı Final’de eledikten sonra Dünya Kupası’nı almayı başaracak. Böylelik ile katıldığımız 2 Dünya Kupası’nda da millilerimizi eleyen takımları Dünya Kupası’nı katıldıklarını göreceğiz.

Batı Almanya’nın kazandığı 1954 Dünya Kupası’nı Macaristan ikinci, Avusturya üçüncü, Uruguay ise 4. olarak tamamlamıştır.

Toplamda 26 müsabakanın oynandığı turnuvada 140 gol atılmıştır. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 5,38 olmuştur.

Turnuva’nın gol kralı ise Macaristan forması ile 11 gol atmayı başaran Sandor Kocsis olmuştur.