Türkiye’nin Hocasından Değerlendirmeler

Son dönemlerin en büyük tartışmalarından biri olan Türkiye A Milli Takımı, Haziran ayında Stefan Kuntz önderliğinde oynanacak Uluslar Ligi müsabakalarının hazırlıklarına devam ediyor. Türkiye’de her zaman kadro tartışmaları yaşanır ve genel olarak memnun olmayan taraftarlar söz konusu olur ancak Alman teknik adamın arkasında duran kamuoyu desteğini her seferinde kaybetmeye devam ettiğini de dile getirmek gerekiyor. Sezonun bitmesiyle birlikte formda olan isimlerin kadroya alınmaması nedeniyle eleştirilere maruz kalan A Milli Takım Teknik Direktörü bu konuları da kapsayacak şekilde geniş bir gündem değerlendirmesi yaptı.

Sorgulamalara Cevaplar

Bu yıl Milli Takımlar adına da Türk futbolu adına da gerçekten çok kötü geçti ve tüm futbol kamuoyu bu durumun önüne nasıl geçileceğini merak ediyor.

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu geçici olarak göreve gelen yöneticiler tarafından yönetilirken kulüp takımları konusunda da birçok hezimet söz konusu. Öte yandan bir dönem sempati toplamayı başaran A Milli Takım konusundaki kutuplaşma da tam gaz devam ediyor.

Zira Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un tercihleri her seferinde bir başka tartışmanın kapısını açıyor. Örneğin sezonun son döneminde Fenerbahçe adına takımın en iyi oyuncularından biri olan Mert Hakan Yandaş ve ligin en yetenekli futbolcularından biri olan İrfan Can Kahveci’nin kadroya dahil edilmemesi eleştirilerin artmasına yol açıyor.

Öte yandan Türkiye Kupası Şampiyonu Sivasspor’un Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da takımından tek bir ismin dahi alınmamış olmasına anlam veremediğini ifade etmişti. Bunlarla birlikte Stefan Kuntz kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi.

Alman teknik adam, geniş bir oyuncu havuzuna sahip olduklarını ve bu bağlamda kimi zaman formda da olsa bazı oyuncuların dışarıda kalabileceğini hatırlattı. Oyuncularını uzun süredir gözlemlediğinin altını çizen Kuntz ile alakalı olarak uzun süredir tartışılan konunun artık daha da gün yüzüne çıktığını belirtmekte fayda var.

O konu da Milli Takımlara temsilciler aracılığıyla oyuncuların yerleştirildiği. Bu bağlamda bazı şüpheler söz konusu olsa da herkes Kuntz’un daha yeni göreve gelmiş olmasından kaynaklı en azından şu anlık emin olamıyor.

Milli Takımın Durumu

Öte yandan A Milli Takımımızın ne yazık ki futbolumuzun seviyesini en net şekilde gösteren faktörlerden biri olduğunu ifade etmekte de herhangi bir beis yok. Uluslar Ligi’nde C Ligi’ne kadar düşen Ay-Yıldızlılar bu noktada belki de kibirli bir şekilde rakip dahi görülmeyecek ekiplerle mücadele etmek zorunda olacak.

Ancak Türk futbolunda artık klişe haline gelen devrim ihtiyacı artık kendisini çok daha fazla hissettiriyor. Bu devrimi yapabileceğine inanan insanlardan biri olan Stefan Kuntz bu bağlamda biraz daha sabra ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

Bununla birlikte gerçekten işlerin hiç ama hiç iyi gitmediği bir ortamda sabır da durmadan azalıyor.