Türkiye’nin 2022 Dünya Kupası Yolculuğu

A Milli Futbol Takımımız 2022 Dünya Kupası’na katılabilmek için grup maçlarını en son Karadağ ile karşılaşarak tamamladı. 10 karşılaşmanın sonucunda 21 puan toplayan kırmızı-beyazlı ekibimiz G grubunu Hollanda’nın ardından ikinci olarak tamamladı.

Bu sene gerçekleşen Dünya Kupası karşılaşmalarında grup birincileri 2022 Dünya Kupasına doğrudan katılabilme hakkı elde edecekti. Türkiye grup birincisi olmak için çok çabalasa da istediğini elde edemedi. Özellikle Şenol Güneş döneminde beklenilen performansı bir türlü ortaya koyamayan millilerimiz çokça eleştirilmişti. Stefan Kuntz yönetiminde daha istikrarlı bir tablo çizen A Milli Futbol takımımız 2022 Dünya Kupasına katılabilmek için play-off karşılaşmalarına çıkacak.

Türkiye’nin G Grubu Serüveni

Hollanda ve Norveç gibi güçlü takımların yer aldığı G grubunda ülkemizi temsil eden Türkiye toplam 10 mücadeleye çıktı. Bu mücadelelerin 6’sından sahadan üç puanla ayrılmayı başaran kırmızı-beyazlılar 3 kere berabere kalıp bir kere de mağlubiyet aldı. İşte Türkiye’nin G Grubu maçları ve sonuçları:

24 Mart 2021: Türkiye 4 – 2 Hollanda

27 Mart 2021: Norveç 0 – 3 Türkiye

30 Mart 2021: Türkiye 3 – 3 Letonya

1 Eylül 2021: Türkiye 2 – 2 Karadağ

4 Eylül 2021: Cebelitarık 0 – 3 Türkiye

7 Eylül 2021: Hollanda 6 – 1 Türkiye

8 Ekim 2021: Türkiye 1 – 1 Norveç

11 Ekim 2021: Letonya 1 – 2 Türkiye

13 Ekim 2021: Türkiye 6 – 0 Cebelitarık

16 Ekim 2021: Karadağ 1 – 2 Türkiye

Dünya Kupası grup maçları yolculuğuna grup liderliği ile başlayan A Milli Futbol takımımız G grubunu ikinci olarak tamamladı. Son ana kadar lider olabilme umudunu saklayan Türkiye, son karşılaşmasında Karadağ’ı yenmesine rağmen Norveç’in Hollanda’ya yenilmesinden dolayı grubu ikinci sırada tamamladı. Norveç Hollanda karşısında 3 puan alabilseydi Türkiye G grubunu lider olarak tamamlayıp 2022 Dünya Kupasına doğrudan katılacaktı.

Yukarıdaki skorlara imza atan Türkiye A Milli Futbol takımımız başta Şenol Güneş ile iyi başlayan serüvenine özellikle Hollanda maçında alınan 6-1’lik mağlubiyete kadar iyi sürdürmeyi başarmıştı. Hollanda maçından sonra Stefan Kuntz yönetimine geçen Türkiye Kuntz ile toplam 10 puana ulaşarak G grubunu ikinci bitirmeyi başardı.

Şenol Güneş’in Milli Takım Macerası Kısa Sürdü

Büyük umutlarla Türkiye A Milli Futbol takımının başına geçen Şenol Güneş’in milli kariyeri 2022 Dünya Kupasında kısa sürdü. Özellikle kadro tercihleri yüzünden sıkça eleştirilen Şenol Hoca Hollanda maçından sonra milli takım teknik direktörlük görevinden istifa etti.

TFF Şenol Güneş’ten sonra teknik direktör seçimini deneyimli Alman hoca Stefan Kuntz ile yaptı. Kuntz ile yoluna devam eden milli takımımız şu ana kadar Kuntz yönetiminde çıktığı dört maçta hiç mağlubiyet yaşamadı.

Play-off’lara kalan Türkiye Kuntz yönetiminde 2022 Katar’da oynanacak olan Dünya Kupasına katılabilmek için ter dökecek. 26 Kasım’da play-off kuralarının çekileceği Dünya Kupası hakkında tüm detayları sitemizde bulabilirsiniz.