Türkiye Milli Takımının Portekiz Maçları

Türkiye Milli Takımı, 24 Mart 2022 Perşembe günü Portekiz Milli Takımı ile FIFA Dünya Kupası yolunda hayati bir maça çıkacak.

Teknik direktör Stefan Kuntz önderliğinde FIFA 2022 Dünya Kupası için Katar biletini almak isteyen Türkiye Milli Takımımızın karşısındaki rakipler birbirinden zorlu.

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeler formatının değişmesiyle birlikte artık ana gruplarını ikinci olarak bitiren takımlar, play off’da potalara atılıyor.

Bu potalarda bulunan 4 takım, ikişerli olarak ayrılıp birbirleriyle eleme usulünde 2 maç oynuyor. İlk maçı kazanan takımlar, play off finalinde kozlarını paylaşıp FIFA Dünya Kupası biletini alıyorlar.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası öncesine ilk kez uygulanan bu formatta milli takımımız çok şansız bir kura çekti.

Bırakın elemeler seviyesini, FIFA Dünya Kupası’nın bile en büyük favorilerinden sayılabilecek İtalya ve Portekiz, bizim bulunduğumuz potaya düştü.

Üstelik potadaki ilk maçımızda karşımıza Portekiz Milli Futbol Takımı geldi.

Portekiz Milli Takımı Çok Güçlü

Portekiz Milli Futbol Takımı, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanarak tüm dünyada kendisinden yıllardır beklenen o büyük başarıyı kazanmıştı. Tarih boyunca kadrosunda birçok yıldız bulunduran, Eusebio’dan Luis Figo’ya kadar hep süper starlara alışık olan takım, geçtiğimiz 20 yılda herkese nasip olmayacak bir ayrıcalıkla donatıldı.

Bu ayrıcalığın ismi ise elbette Cristiano Ronaldo oldu. Dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en çok gol atan oyuncusu unvanını geçtiğimiz günlerde kazanan ve rekorlarına bir rekor daha ekleyen Cristiano Ronaldo, daha kariyerini bitirmeden futbol tarihinin en önemli ikonlarından biri oldu bile.

Kırılmadık rekor bırakmayan Cristiano Ronaldo, milli takım kariyerine 2016’da bir de kupa ekleyerek koleksiyonunu genişletmişti.

Cristiano Ronaldo’nun yanı sıra kadrosunda Bruno Fernandes, Diogo Jota, Joao Felix gibi yıldızları da bulunduran Portekiz, Avrupa ve dünya futbolunun en elit takımlarından biri.

Türkiye Milli Takımı ve Portekiz 6 Kez Karşılaştı

türkiye milli takımı

Türkiye Milli Takımı ve Portekiz Milli Futbol Takımı daha önce birçok farklı organizasyonda karşılaştılar.

Bu karşılaşmaların ilk 1965 yılında yine FIFA Dünya Kupası Elemeleri kapsamında oynandı. O elemelerdeki iki maçı da galip bitiren Portekizliler, sonraki süreçte de milli takımımıza hep ters geldiler.

1965 sonrasında 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda karşımıza çıkan takım, o maçta Fernando Couto’nun golüyle gülmüştü. Ardından 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bu kez bizi yıkan attığı iki golle Nuno Gomes olmuştu.

Avrupa Şampiyonaları tarihinde çokça karşılaşan iki takımın sonraki randevusu 8 yıl sonra Euro 2008’de oldu. Türkiye Milli Takımı’nın tarih yazdığı o turnuvada ilk maçımız Portekiz’e karşıydı. Cristiano Ronaldo ilk kez o maçta bize karşı oynamıştı.

A Milli Takımımızın Portekizliler karşısında tarihindeki tek galibiyet ise 2012’de geldi. Hazırlık maçında karşılaşan iki takım arasındaki maç 1 – 3 millilerimizin galibiyetiyle sona ermişti.

Umut Bulut attığı 2 golle yıldızlaşmıştı. Bunun ötesinde maça damga vuran olay kalecimiz Volkan Demirel’in Cristiano Ronaldo’nun penaltısını kurtarması olmuştu.

Şimdi milliler, Portekiz’i ilk kez bir resmi maçta yenmeye çalışacaklar…