Türkiye Liglerinde Dünya Kupası Düzenlemesi

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, 2022 yılında Katar’da düzenlenecek ancak bu turnuva tarih boyunca düzenlenen diğerlerinden farklılık taşıyacak. Katar’ın iklimi gereği turnuvanın genel alışkanlığı olan yaz aylarından vazgeçildi ve bu seneye özel olarak organizasyon sonbahar aylarında düzenlenecek. Öte yandan bu durum kulüp takımlarının takvimlerinin de değiştirilmesine dair bir gerekliliği ortaya çıkardı. Avrupa’nın pek çok büyük liginden sonra Türkiye Futbol Federasyonu da nihayet yeni sezonun takvimini açıkladı.

Sıkışıklık Var

Bu yıl hem Türkiye’de hem de Dünya futbolunda gerçekten ilginç işler oluyor ve bu yılın nasıl bir noktada biteceği tüm futbolseverler tarafından merakla bekleniyor.

Öte yandan futbolseverlerin ilgisinin artık iyiden iyiye yılın son aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na kaydığını belirtmek gerekiyor. Katar’da düzenlenecek olması nedeniyle tarihinde ilk kez sonbahar aylarına alınan format, bu karar neticesinde çokça tartışıldı ancak FIFA bu konuyla alakalı kararlarından vazgeçmedi.

Bununla birlikte bu durum kulüp takımlarının da takvimlerinin düzenlenmesini gerektirdi. Zira normalde normal sezonun bitiminden sonra Dünya Kupası başlar, Dünya Kupası bittikten sonra bir süre ara verilir ve kulüp takımlarının takvimleri başlardı.

Ancak sonbaharda deyim yerindeyse bıçak kesiği gibi bir şekilde düzenlenecek turnuvanın nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Bu süreçte oyuncular bambaşka bir iklimde mücadele edecekleri için sağlıklarıyla alakalı çeşitli endişe yaşıyor olabilirler.

Nihayet Açıklanan Takvim

Öte yandan Avrupa’nın büyük liglerinde genel olarak takvimler açıklanmış olsa da bu sezon tarihin en kötü dönemlerinden birini geçiren Türkiye Futbol Federasyonu hemen hemen hiçbir şeyi yapamadığı gibi takvimi de erken açıklayamadı.

Futbolumuzun altına dinamit döşeyecek kararlar alarak pek çok tartışmanın da fitilini ateşleyen Federasyon, nihayet takvimi açıklaması gerektiğini hatırladı.

TFF’den yapılan açıklamaya göre, Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig; 5, 6, 7 ve 8 Ağustos’ta oynanacak maçlarla başlayacak. Süper Lig karşılaşmaları 28 Mayıs 2023’te sona erecek. 1. Lig’de ise normal sezon 14 Mayıs 2023’te tamamlanacak.

Katar’da 21 Kasım-18 Aralık 2022’de düzenlenecek FIFA Dünya Kupası nedeniyle Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’e 14 Kasım Pazartesi gününden itibaren ara verilecek.

TFF 2. Lig, 27-28 Ağustos’ta oynanacak maçlar ile başlayacak ve normal sezon 29 Nisan 2023’te sona erecek. TFF 3. Lig ise 3-4 Eylül’den itibaren oynanacak ve normal sezon 29 Nisan 2023’te bitecek.

Ziraat Türkiye Kupası müsabaka tarihleri ve sezon planlamalarının tamamı ise daha sonra ilan edilecek.

Bu bağlamda kulüpleri de oldukça zorlu bir sınav bekliyor denilebilir. Özellikle Avrupa kupalarında elemelere katılacak olan kulüpler neredeyse soluklanma şansı dahi bulamadan yeni sezonun hazırlıklarına başlamak zorunda kalacaklar ve bu bağlamda tam anlamıyla bir maraton koşacaklar.