Türkiye ile Katar Dünya Kupası’nı Görüştü

Futbolda kulüp takımlarının normal sezonlarını tamamlamasına artık çok kısa bir süre kaldı ve 2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın heyecanı futbolseverleri sardı. Dünyanın en büyük çapa sahip olan bu turnuvada bu büyüklüğe yönelik olarak da özel güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. Katar’da düzenlenecek turnuvada Türkiye’den emniyet güçlerinin de görev yapacağı biliniyor. Bu görevi geçmiş zamanlarda açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Katarlı yetkililerle bir kez daha görüşme yaptı ve bu görevlendirmenin detaylarını konuştu.

Takım Yok Polis Var

Futbolda kulüp takımlarının sezonlarının tamamlanmasına artık çok kısa bir süre kaldı ve futbol camiasını büyük ölçüde Dünya Kupası’nın heyecanı sardı.

2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek olan bu büyük turnuvayla alakalı sıkça bahsedildiği gibi ilk günden son güne kadar tartışmalar sürecek gibi görünüyor. FIFA’nın biraz da kişisel ilişkilerle alakalı olarak çok ciddi bir şekilde arkasında durduğu Katar hükümetiyle alakalı tartışmaların odakta olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere çok kısa bir süre öncesinde eşcinsellerin güvenliğiyle alakalı olarak tartışmalar ortaya çıkmış ve Katar tarafı deyim yerindeyse kılıçları çekmeye kadar gelmişti. Bununla birlikte gerek bu konu gerekse de başka konularla alakalı olarak Katar’ın ciddi bir güvenlik desteğine ihtiyaç duyduğu kesin.

İşte bu noktada Katar hükümetine yardımcı olacak ülkelerden birisi de Türkiye olacak. Milli Takım Dünya Kupası bileti almayı başaramamış olsa da zaten uzun süreden bu yana iki ülke arasında ilişkilerin oldukça iyi olduğu biliniyor.

Aynı coğrafyada yer alan iki ülke birçok konuda birbirlerine destek sağlıyorlar. Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay öncesinde İçişleri Başkanı Süleyman Soylu bir panelde açıklamalarda bulunmuş ve Dünya Kupası’nda görev yapmak üzere Emniyet güçlerinin görevlendirileceğini duyurmuştu.

Bu duyurudan sonra pek tabii düzenlemeler de yapıldı ancak basında uzun süreden bu yana konuyla alakalı olarak haberler yoktu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Başkanı Süleyman Soylu Katarlı yetkililerle bir görüşme yaptı ve 2022 sonbaharında düzenlenecek turnuvanın güvenlik önlemleriyle alakalı detayları paylaştı.

Rol Büyük

Öte yandan bahsi geçtiği gibi iki ülke arasındaki ilişkiler gayet iyi ve Türkiye bu büyük turnuvada güvenlik önlemlerini almak konusunda herhangi bir sıkıntı duymuyor. Bu bağlamda Katar’a destek olacağını açıklayan ilk ülkelerden biri olan Türkiye’nin bu adımıyla birlikte gelecekte daha iyi ilişkiler kurulması bekleniyor.

Kolluk kuvvetleri ve emniyet güçleri Katar’da oluşabilecek sorunları çözmek ve asayişi sağlamak adına önemli bir görev üstlenecekler. Her ne kadar Milli Takım yer alamıyor olsa da Türkiye’den birilerinin de Katar’daki Dünya Kupası’nda görev yapacak olması oldukça değerli.

Bununla birlikte pek tabii herkes Türkiye A Milli Takımı’nın da bu büyük turnuvada boy göstermesini daha çok isterdi.