Türkiye A Milli Takımımız Dünya Kupası Elemelerinde Katar Yolunda

Dünya kupası Avrupa elemelerinde yer alan milli takımımız Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık’ın bulunduğu G grubunda yer alıyordu. G grubundaki ilk maçımızı Hollanda ile kendi evimizde oynamış ve maçı 4 – 2 skor ile kazanmayı başarmıştık. Daha sonra deplasmanda grubun bir diğer önemli ülkesi Norveç ile karşı karşıya gelip deplasmandaki maçı 0 – 3 skor ile kazanmış grup aşamasından çıkmak hedefken doğrudan rakiplerimize karşı alınan bu galibiyetler ile hedef grup liderliği haline geldi.

Daha sonraki Letonya ile kendi evimizde oynadığımız maçta 2 – 0 öne geçmiş fakat elimizdeki büyük şansı değerlendirememiş ve 2 farklı öne geçtiğimiz maçtan 3 – 3 beraberlik ile ayrılmıştık.

Bir sonraki maçta Karadağ’ı ağırlamıştık ve bu maçın akıbeti de Letonya maçı ile aynı şekilde olmuştu. 2 – 0 öne geçen milli takımımız önemli bir şans ele geçirmiş ve son dakikalarda yediği serbest vuruş golüyle bu maçta da rakiplerine geri dönüş izni vermiş maç 2 – 2 skor ile tamamlanmıştı.

 Cebelitarık ile deplasmanda karşı karşıya geldiğimiz maçta 0 – 3 skor ile galip gelmiştik. Bu maç sonrasında grubumuzun favori ekibi ve gruptan lider çıkmak adına doğrudan rakibimiz Hollanda ile deplasman karşı karşıya gelmiştik. Hollanda karşısında 6 – 1 mağlubiyet almıştık. Bu maçta çok büyük bir hezimet yaşamıştık ve Hollanda maçının sonrasında son dönemde oldukça kötü performans gösteren Şenol Güneş ile yollar ayrılmıştı. Şenol Güneşten boşalan teknik direktörlük koltuğuna Stefan Kuntz getirilmişti.

Stefan Kuntz yönetiminde çıktığı ilk maçta Norveç ile karşı karşıya gelen milli takımımız gruptan çıkmak adına 1 – 1 skor ile önemli bir şans yakalamıştık. Letonya ile deplasmanda oynadığımız maçı da 1 – 2 skor ile kazanmış ve dünya kupası umutlarımızı sürdürmeyi başarmıştık.

Cebelitarık’ı ağırladığımız maçı 6 – 0 kazanmış ve gruptan çıkma adına da önemli bir adım atmıştık. Son maça kadar umutlarımızı sürdüren milli takımımız son maçtan 1 – 2 skor ile galip gelmiş ve grubu 2. Sırada tamamlamıştı. Ülkemizin de bulunduğu G Grubunda sıralama şu şekilde tamamlanmıştı.

SıralamaÜlkeOynanan Maç+/-Puan
1Hollanda102523
2Türkiye101121
3Norveç10718
4Karadağ10-112
5Letonya10-39
6Cebelitarık10-390

A Milli Takımımızın Play OFF Eşleşmeleri Belli Oldu

Çekilen Play Off kuraları sonucunda A milli takımımız son Avrupa şampiyonu İtalya ve bir önceki Avrupa şampiyonu Portekiz’inde bulunduğu C yoluna düştü. C yolundaki yarı final eşleşmeleri Portekiz-Türkiye ve İtalya-Kuzey Makedonya şeklinde gerçekleşti.

Dünya Kupası Play OFF Eşleşme Formatı

Yazımızda bahsettiğimiz eşleşmeler Yarı Final Eşleşmesi olarak geçiyor iki maçın kazananları daha sonra final maçı oynayacak ve bu 4 takım arasından 2 maçı da kazanan milli takım dünya kupasına kazanma şansı elde edecek. Yarı Final Maçları 24 Mart 2022’de Final Maçları ise 29 Mart 2022 tarihinde oynanacak.