Türkiye 2022 Dünya Kupasında Play-Off’larda

2022 Dünya Kupası yolculuğuna devam eden A Milli Futbol takımımız kupa yolunda play-off’lara katılacak. G grubunu ikincilikle tamamlayan milli takımımız 2022 Katar’da oynanacak olan Dünya Kupasına katılabilmek için play-off’lara kaldı. Grup birincisi olabilseydi direkt katılma şansını elde edebilecek olan kırmızı beyazlı millilerimiz 26 Kasım’da çekilecek olan play-off kurasını heyecanla bekliyor.

G grubunda ülkemizi grurla temsil eden A Milli Futbol takımımızın başına Şenol Güneş’ten sonra Stefan Kuntz geçmişti. Şenol Güneş ile 2022 Dünya Kupası G grubunda altı maç oynayan Türkiye’nin performansı çokça eleştirilmişti. Bu eleştirileri dikkate alan deneyimli Türk teknik direktör Şenol Güneş istifa etmişti. TFF Şenol Hocanın yerine Alman teknik kaptan Stefan Kuntz ile anlaştı.

Türkiye’nin G grubundaki başarısı ile Stefan Kuntz’un teknik kabiliyeti arasında direkt bağlantı var. Şenol Hoca ile 6 karşılaşmaya çıkan Türkiye 11 puan toplamayı başardı. Stefan Kuntz ise dört maçta Türkiye’nin hanesine 10 puan yazdırdı.

Türkiye Şenol Güneş Yönetiminde Hollanda Karşısında Tarihi Bir Mağlubiyet Yaşadı

Şenol Güneş ile çıkılan altı maçta en çok tartışılan karşılaşma Şenol Hocayı istifaya götüren altınca mücadele Hollanda deslapmanı oldu. Bu zamana kadar beraberlikler ile puan kaybeden A Milli Futbol takımımız Hollanda karşısında resmen sahada kayıptı. Futbola yönelik neredeyse hiçbir şey sergileyemeyen millilerimiz Hollanda karşısın 6-1’lik skorla ciddi bir yenilgi aldı.

Bu karşılaşmada hem üç puan hem de averaj için ciddi anlamda avantaj kaybeden kırmızı beyazlı A Milli Futbol takımımız için TFF tarafından yeni arayışlar başladı. Sadece Şenol Hoca değil birçok futbolcunun da ciddi anlamda eleştiri aldığı süreçte TFF kararını Alman teknik adam Stefan Kuntz’tan yana yaptı.

Stefan Kuntz’un Hedefi Kupalarda En Az Yarı Final

A Milli Futbol takımımıza disiplin getiren Stefan Kuntz’un 2022 Katar yolunda Dünya Kupası için hedefi en düşük yarı finallere kalabilmek. Bu yolda A Milli Futbol takımımızı G grubunda başarılı bir şekilde yönetmeyi başaran Kuntz ve ekibi Türkiye’yi grupta ikinci sıraya yükseltmeyi başardı.

21 puan toplayan Türkiye Kuntz ile 4 maça çıktı. 4 maçın sadece ilk Norveç karşılaşmasında sahadan beraberlikle ayrılan Türkiye kalan üç maçta sahadan galip ayrılmayı başardı.

Dört maçta 10 puan toplayan Kuntz Türkiye’yi grup ikinciliğinden Dünya Kupası yolunda play-off’lara taşıdı. G grubunun lideri Hollanda ise 23 puan topladı. Liderlik kotasından 2022 Dünya Kupasına direkt katılmaya hak kazanan Hollanda, son karşılaşmasında Norveç’e yenilseydi Türkiye kupalara direkt gidecekti.

G grubunun son karşılaşmalarında Hollanda’nın Norveç karşısında 2-0’lık galibiyeti ve Türkiye’nin Karadağ karşısında 2-1’lik galibiyeti ile grubun liderleri şekillenmiş oldu. Hollanda 23 puanla kupalara direkt katıldı. Türkiye 21 puanla play-off’lara katılma şansını elde etti. Norveç ise aldığı Hollanda karşısında aldığı yenilgi sonucu 2022 Dünya Kupasından elenmiş oldu.