Tunus 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Tunus’un Dünya Kupaları Tarihi

1958 yılına kadar FİFA’nın üyesi olmayan Tunus, Dünya Kupası Elemeleri’nde yer alamamıştır. Bu tarihten sonra FİFA üyeliğini gerçekleştiren Kartaca Kartalları lakabı ile anılan Tunus, ilk Dünya Şampiyonası’na ise 1978 Arjantin Dünya Kupası’nda katılmıştır. Bu turnuvada grup aşamalarını geçememelerine rağmen Meksika’ya karşı aldıkları galibiyet, Afrika kıtasında alınan ilk galibiyet olmuştur ve tarihe geçmişlerdir. Bugüne kadar 6 kez Dünya Kupası’na iştirak eden Tunus, henüz grup aşamalarını geçmeyi başaramamıştır. Toplamda 15 karşılaşmaya çıkmışlar ve bunlardan; 2 galibiyet, 4 beraberlik, 9 mağlubiyet ile ayrılmışlardır. Attıkları 13 gole karşılık, kalelerinde ise 25 gol görmüşlerdir.

Tunus’un 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Beckir Ben Said, Aymen Dahmen, Mohamed Sedki Debchi

Defans: Dylan Bronn, Montassar Talbi, Omar Rekik, Nader Ghandri, Bilel Ifa, Ali Abdi, Ali Maaoul, Mortadha Ben Ouanes, Rami Kaib, Yan Valery, Mohamed Drager, Hamza Mathlouthi ve Ellyes Skhiri.

Orta Saha: Anis Slimane, Aissa Laidouni, Ferjani Sassi, Gheylan Chaaleli, Chaim El Bjebali, Hannibal Mejbre, Saif Eddine Khaoui, Naim Sliti, Youssef Msakni ve Saffallah Ltaief.

Forvet: Issam Jebali, Wabhi Khazri, Seifeddine Jaziri ve Taha Yassine Khenissi.

Tunus 2022 Dünya Kupası Elemeleri

2022 Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde B Grubu’nda yer alan Jelal Kadri’nin öğrencileri; Ekvator Ginesi, Zambia ve Moritanya ile mücadeleler verdiler. Grupta oynadıkları karşılaşmalarda; 4 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet aldılar. Tunus bu sonuçlar ile 13 puan topladı ve Ekvator Ginesi’nin 2 puan önünde yer alarak 2022 Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde 3. Tura yükseldi. Bu turda karşılarına Mali çıktı. Deplasmanda 1-0 mağlup ettikleri rakipleri ile evlerinde 0-0 berabere kalarak 2022 Katar Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar. Tunus’un Elemelerde en fazla gol atan oyuncusu 6 maçta 3 gol atmayı başaran Wahbi Khazri oldu.

Tunus 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Katar Dünya Kupası’nda D Grubu’nda mücadele edecek olan Jalel Kadri’nin öğrencileri, Fransa, Avustralya ve Danimarka ile aynı grupta yer alacaklar. Son Şampiyon olarak turnuvaya katılan Fransa grubun favori takımı. Danimarka ise mıhteşem savunması ile Elemelere damga vuran takımlardan. Tunus’un böylesine iki güçlü rak,p karşısında gruptan çıkmak için işinin bir hayli zor olacağını düşünüyorum.

Tunus 2022 Dünya Kupası Fikstürü

22 Kasım / Danimarka – Tunus

26 Kasım / Tunus – Avustralya

30 Kasım / Tunus – Fransa