Tüm Kıtaların Temsil Edildiği İlk Dünya Kupası

1982 İspanya Dünya Kupası tüm kıtaların temsil edildiği ilk turnuva olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca İspanya’nın da ev sahipliği yaptığı ilk turnuvadır.

1982 İspanya Dünya Kupası

FİFA katılımcı sayısı 16’dan 24’e yükseltildi. İlk aşamada 4’erli takımlardan 6 grup oluşturuldu. İkinci aşamada gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan 12 takım; 3’erli 4 grup oluşturdular. Grup liderleri yarı Final oynadılar. Daha sonra Final aşamasına geçildi.

Turnuva’nın ilk aşamasında 1. Grupta yer alan İtalya; 3 maçında da berabere kalmasına rağmen averaj ile üst tura yükselmeyi başardı. İkinci aşamada C Grubu’nda Brezilya ve Arjantin’i mağlup ederek grubu lider tamamladılar ve Yarı Final’e kaldılar. Yarı Final’de Polonya’yı 2-0 ile geçtiler. Final’de ise Batı Almanya’yı 3-1 mağlup ederek Dünya Kupaları Tarihi’ndeki 3. şampiyonluklarına uzandılar.

İtalya’nın şampiyon olduğu turnuvayı; Batı Almanya ikinci, Polonya üçüncü, Fransa ise dördüncü olarak tamamladı.

Toplamda 52 karşılaşmanın yapıldığı 1982 İspanya Dünya Kupası‘nda, 146 gole imza atıldı. Maç başına ortalama gol sayısı yaklaşık olarak 2.81 oldu.

Turnuvanın gol kralı İtalya adına 6 gol atan Paulo Rossi oldu. Ayrıca Paulo Rossi turnuvada ilk aşamadaki 3 maçta ve ikinci aşamadaki ilk maçta da gol atamamıştır. Buna rağmen kalan maçlarda 6 gole ulaşmayı başarmıştır.

1982 İspanya Dünya kupası İlginç Olaylar

Fransa’nın 4. golüne itiraz için sahaya giren Kuveyt menajeri Şeyh El Sabah’ın itirazı karşısında hakem golü iptal etti.

Gruplardaki ilk 3 maçını berabere bitiren İtalya, sadece 1 gol averaj ile üst tura çıktı ve daha sonraki aşamalardan başarı ile geçerek 1982 İspanya Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı.

Batı Almanya’yı 2-1 mağlup eden Cezayir, Dünya Kupaları tarihinde ilk kez bir Avrupa takımını mağlup eden Afrika ülkesi oldu.

Macaristan El Salvador’u 10-1 yenerek Dünya Kupaları Tarihi’nin en farklı galbiyetine imzasını attı.

Grup 2’de yer alan Almanya ve Avusturya grubun son maçında karşı karşıya geldiler. Almanya’nın 1-0’lık galibiyeti ile sonuçlanması durumunda iki takımında üst tura çıkacağı mücadeleyi Almanya 1-0 kazandı. Şike idealarında bulunan Cezayir’in itirazları sonuçsuz kaldı ve iki takım üst tura yükseldiler.