Süper Lig’den Dünya Kupası’na Gidenler

Sonbahar aylarında düzenlenecek olan 2022 Katar Dünya Kupası’na her geçen gün daha az bir süre kaldı ve zaman geçtikçe bu büyük turnuvada yer alacak takımlar da belli olmaya başladı. Asya’daki elemelerden çıkan sonuçlarla birlikte İran ve Güney Kore’de direkt bilet alan takımlar olurken, şu ana kadar 15 takım kesin olarak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Bu 15 farklı takımda Milli Takım forması giyip aynı zamanda Süper Lig’de de mücadele eden ve Türk futbolseverlerin oldukça aşina olduğu 6 isim bulunuyor. Tüm ülkelerin belli olmasıyla birlikte bu sayı daha da artacak gibi görünüyor.

Lider Kayserispor

Tarihin en tartışmalı Dünya Kupası organizasyonlarından birisi olmaya şimdiden adam olan 2022 Katar Dünya Kupası’na artık 1 seneden az bir süre kaldı. Geriye kalan süre içerisinde turnuvaya katılan tüm takımlar belli olacak ancak şu anda da 15 ülke Katar’da yerini ayırtmış durumda.

Bu 15 farklı Milli Takım’da top koşturan bazı oyunculardan 6’sı kulüp bazında da Süper Lig’deki takımlarımızda forma giyiyor.

Şu anlık 6 olan bu sayı elemelerin tamamlanmasıyla birlikte artacaktır ancak şimdilik bu 6 oyuncudan 2’sinin Kayserispor’da forma giydiğini belirtmek gerekir. İran forması giyen başarılı savunmacı Majid Hosseini ve İsviçre forması giyen Mario Gavranovic, bir yandan Kayserispor’un bu sezonki başarılı performansını devam ettirebilmek için mücadele ediyor. Öte yandan ise eğer bir aksilik olmazsa yaklaşık 9 ay sonra oynayacakları Dünya Kupası organizasyonunu iple çekiyorlar.

Kayserispor’un dışında son kadrolar üzerinden bakıldığında 2022 Katar Dünya Kupası’na oyuncu gönderecek diğer Anadolu takımı Trabzonspor. Bordo Mavililerin bu sezon Süper Lig şampiyonluğuna koşar adım gitmesinde büyük pay sahibi olan Andreas Cornelius, bir aksilik olmazsa Danimarka forması ile kupada boy gösterecek.

İstanbul’dan Savunmacılar

2022 Katar Dünya Kupası’nda forma giymesi kesin gibi gözüken diğer 3 ismin 3’ü de savunmacı ve 3’ü de İstanbul takımlarında forma giyiyor.

Bu isimlerden ilki herkesin tahmin edeceği üzere Domagoj Vida. Beşiktaş ile sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Hırvat savunmacı, 2018 Dünya Kupası’nda finale yükselen Hırvatların savunmasında gösterdiği başarılı performansla tekrar parlamayı başarmıştı.

İstanbul’un karşı kıyısından Dünya Kupası’na katılacak olan diğer isim ise Fenerbahçe’nin bu sezonki tesellilerinden birisi olan Kim-Min Jae. Güney Koreli savunmacı, daha şimdiden birçok Avrupa kulübünü peşine taktı. Bununla birlikte Fenerbahçeli taraftarlar ve tabii ki yönetim oyuncunun Dünya Kupası’nda iyi bir performans sergilemesini bekliyor. Bilindiği üzere Dünya Kupası’nda gösterilen başarılı performans tüm Avrupa kulüpleri için çok temel bir referans olabiliyor.

6’ıncı ve son isim ise Kasımpaşa’nın ara transfer döneminde Adana Demirspor’un elinden söküp aldığı Uros Spajic. 28 yaşındaki Sırp savunmacı da eğer bir aksilik olmazsa Sırbistan Milli Takımı formasıyla birlikte ülkesinin başarısı için ter dökecek.