Stefan Kuntz’dan Önemli Açıklamalar

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Stefan Kuntz, Türkiye’deki yayıncı kuruluş olan BeinSports ile yaptığı mülakatta çok önemli detaylara değindi. Türkiye’nin Dünya Kupası Elemeleri’ndeki durumundan, oyuncu yetiştirme pratiklerine ve kadro tercihlerine kadar çok önemli konularda dikkat çeken açıklamalar yapan Kuntz, Dünya Kupası Play-Offlarında Türkiye’nin favori olmuyor oluşunun takım adına bir avantaj sağlayabileceğini savundu.

Kuntz’dan Samimi Açıklamalar

Uzun bir süreden sonra yetenekli bir nesil yakalamış olmanın heyecanıyla EURO2020’ye katılan ancak oynadığı 3 maçta da hezimete uğrayarak turnuvanın en kötü takımı unvanıyla kupadan ayrılan Türkiye Milli Takımı, bu turnuvanın verdiği moral bozukluğuyla birlikte 2022 Katar Dünya Kupası’nda da kötü sonuçlar almıştı.

Alınan kötü sonuçlar, takımın genel durumu ve medya baskısıyla birlikte o dönem teknik direktörlük yapan Şenol Güneş ile yollar ayrılmış ve Güneş’in yerine futbolculuk döneminde Beşiktaş’ta da forma giyen ve Almanya Ümit Milli Takımı’nı çalıştıran Stefan Kuntz getirilmişti.

Kuntz yönetiminde daha derli toplu bir takım haline gelen ve Dünya Kupası Eleme Gruplarını 2’inci olarak tamamlayarak Play-Off oynama şansı yakalayan Türkiye A Milli Futbol Takımı, Portekiz ile eşleşti. Millilerimiz eğer Portekiz sınavını başarıyla geçebilirse Kuzey Makedonya ile İtalya arasında oynanacak müsabakadan galip çıkacak takımla tekrar bir maç daha yapacak.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki futbol müsabakalarının yayıncı kuruluşu olan Beinsports’a önemli açıklamalarda bulunan Stefan Kuntz, bu açıklamalarının arasında Portekiz ile oynanacak maça dair de ifadelere yer verdi.

Alman teknik adam, Portekiz’in ne kadar müthiş oyunculara sahip olduğunu bildiğini ve Portekizli oyuncuların rakip takımın maç planı iyi olsa bu planı geçersiz kılabilecek performanslar sergileyebildiğini dile getirdi.

Doğal olarak zor bir eşleşme olduğunu ve Portekiz Milli Takımı’nın tecrübesinin daha yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Kuntz, buna rağmen kendi genç takımına da güvendiğini ve şansa ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bununla birlikte ortaya çıkan eşleşmelerden de memnun olduğunu ifade eden Kuntz, takım içi dinamiklere ve takımın kadrosunu belirlerken ne gibi kriterlere dikkat ettiğini de açıkladı.

Hedef Mart Ayı

Mart ayında oynanacak Portekiz maçına dair hazırlıklarını yapmaya devam ettiğini ve devamlı olarak oyuncuların maçlarını izlediğini ifade eden Stefan Kuntz, oyuncuların taktik esneklik ve güncel form durumlarının kadro seçimlerinde kriter olarak değerlendirildiğini açıkladı.

Oyuncularıyla daima iletişim içerisinde olduğunu ve onlarla maç içi olaylara dair konuşmalar yaptığını belirten Stefan Kuntz, oyuncularla konuştukları detayların kendileri için de değerli olduğunu ve Mart ayında oynanacak maça çok iyi hazırlanmak istediklerini sözlerine ekledi.

Süreç içerisinde canlı izlemediği bir takım kalmadığını ve oyuncuları kıyasladıktan sonra kadro seçimlerini yaptıklarını dile getiren Stefan Kuntz, gelecek neslin de önemli bir yetenek kapasitesine sahip olacağını düşündüğünü özel bir neslin geleceğini tahmin ettiğini dile getirdi.