Stefan Kuntz Ek Mesai Yapıyor

Türkiye’nin Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’na katılabilmesi için önünde çok zorlu 2 maç daha var. Play-Offlarda ilk olarak Portekiz ile karşılaşan Milliler, bu maçtan başarıyla ayrılmaları durumunda Kuzey Makedonya ve İtalya arasında oynanacak maçın galibiyle bir maça daha çıkacak. Mart ayının sonlarında oynanacak Play-Off maçlarına artık kısa bir süre kaldı ve Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un da mesaisi yoğunlaştı.

Arı Gibi

EURO2020’de yaşadığı başarısızlığı üstünden atamayan ve bu nedenle Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde de liderlikten olan Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2022 Dünya Kupası’na gidebilmek için zorlu bir yola girecek.

Grupta 2’inci olarak Play-Offlara giden Millilerimizin bu yolda başarıyla devam edebilmesi için artık herkes teyakkuza geçmiş durumda. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz ve yardımcısı Kenan Koçak ise en çok mesai yapan isimler.

Alman teknik adam, mümkün olduğunca kadroda yer alan ve bundan sonra yer alma şansı bulunan oyuncuların maçlarını yerinden izliyor. Hemen hemen her gün bir maç izleyen Stefan Kuntz, oyuncuların kulüplerindeki hocalarıyla da dirsek teması içerisinde.

Getafe-Levante maçında Enes Ünal’ı, Metz-Marsilya maçında Cengiz Ünder’i takip eden Stefan Kuntz, İtalya’ya gidip Hakan Çalhanoğlu’nu izledi. İtalya’dan dönmeden önce Atalanta’da forma giyen Merih Demiral’ı da ziyaret eden Stefan Kuntz, oyuncularının son durumları yakından takip ediyor.

Kendi gidemediği maçlara yardımcısı Kenan Koçak’ı yollayan Kuntz, zaman zaman yardımcısını da yanına alıp Almanya’ya seyahat ediyor. Almanya’dan Türkiye’ye kazandırılabilecek gurbetçi oyuncuları takip eden Kuntz’un bu çalışmasının başarıya dönüşmesi ise tüm futbol kamuoyunun tek temennisi.

24 Mart’ta Portekiz ile karşı karşıya gelecek Türkiye A Milli Futbol Takımı, bu maçtan galip ayrılması durumunda 29 Mart’ta İtalya-Kuzey Makedonya maçının kazananıyla Dünya Kupası bileti için mücadele edecek.

Baskı Yok

Türkiye’deki futbolseverlerin Stefan Kuntz özelinde veya değil ilk olarak idrak etmeleri gereken durum Türkiye’nin bir Dünya Kupası geleneği olmadığı. 2002’de Dünya Kupası 3’üncüsü olmak bir ülkenin organizasyonun en başarılı takımlarından birisi olduğunu göstermez.

2002’de 3’üncü olan Türkiye A Milli Futbol Takımı, o turnuvadan sonraki hiçbir Dünya Kupası’na katılamadı. Tarihi boyunca 2 kere Dünya Kupası’na katılan Türkiye’nin 2002’den önceki son katılımı 1954 yılındaydı.

Stefan Kuntz, çok zor bir kuranın sonucunda Türkiye’yi Dünya Kupası’na götürebilir ancak Alman teknik adamın kredisinin bu elemelerden ölçülmemesi gerekiyor. Türkiye için asıl hedef EURO2024 ve 2026 Dünya Kupası gibi organizasyonlar olmalı.

90 seneden beri düzenlenen bir turnuvaya öyle veya böyle toplamda 2 kere katılabilmiş bir ülkenin taraftarları bir sonraki organizasyonun elemelerine son anda dahil edilmiş bir teknik adama kızmak konusunda daha tereddütlü olmalı.

Stefan Kuntz şu an elinden geleni yapıyor ve Türkiye’nin futbolda düştüğü bataktan sabrederek çıkması gerekiyor.