Son Dünya Kupası 2018 Rusya

2018 Dünya Kupası Rusya’da düzenlenen 21. Dünya Kupası organizasyonudur. Turnuva 11 farklı şehirde 12 stadyumda oynanmıştır.

Rusya’nın evsahipliği yaptığı ilk Dünya Kupası organizasyonudur.

32 takımın katıldığı turnuvada, takımlar 4’erli 8 grupta mücadele ettiler. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Son 16 Turu’na kaldılar. Daha sonra ikili eliminasyon sistemi uygulandı ve Çeyrek Final, Yarı Final, Final ve 3.lük / 4. lük maçları oynandı.

Turnuva’yı şampiyon olarak tamamlayan Fransa aynı zamanda da son Şampiyon ünvanını taşıyor. Bu şampiyonluk ile Dünya Kupaları Tarihi’ndeki 2. şampiyonluklarını da kazanmış oldular.

Grup Aşamaları’nda C Grubu’nda yer alan Fransa; Grubu 2 galibiyet, 1 beraberlik alarak 7 puan ile Danimarka’nın önünde ilk sırada tamamladı ve ismini Son 16 Turu’na yazdırdı. Fransa, bu turda D Grubu’nun ikincisi Arjantin ile eşleşti. Gol düellosu şeklinde geçen, seyir zevki açısından son derece yüksek mücadeleyi 4-3 kazandılar ve Çeyrek Final’e kaldılar. Çeyrek Final’de rakip Portekiz’i 2-1 ile geçen Uruguay oldu. Uruguay’ı Varane ve Griezmann’ın golleri ile 2-0 yenmeyi başardılar. Yarı Final’de ise son zamanların yükselen yıldızı Belçika’yı 1-0 ile geçtiler. Artık şampiyonluğa bir adım kalmıştı. Bu kez rakip İngiltere’yi uzatmalarda 2-1 mağlup etmeyi başaran Hırvatistan olmuştu. Son derece zevkli geçen müsabakada rakibini 4-2 mağlup etmeyi başaran Fransa, tarihinde ikinci kez bu mutlu sona erişme başarısını gösterdi.

2018 Rusya Dünya Kupası’nda ikincilik Hırvatistan’ın, üçüncülük Belçika’nın, dördüncülük ile İngiltere’nin oldu.

Organizasyona ev sahibi olarak katılan Rusya, Grupa Aşamaları geçtikten sonra Son 16 Turun’da İspanya’yı penaltı atışları sonucunda elemeyi başardı. Çeyrek Final’de ise normal süresi 1-1, uzatma bölümleri 2-2 biten müsabakada, Hırvatistan’a penaltı atışları sonucunda kaybederek kupaya veda ettiler.

Turvuva’yı Fransa şampiyon olarak tamamlasa da, turnuvanın en değerli oyuncusu Hırvatistan’dan Luka Modric oldu.

Turnuva’nın en iyi genç oyuncusu Fransa’dan Kylian Mbappe seçildi.

2018 Rusya Dünya Kupası’nın gol kralı 6 gol atmayı başaran İngiliz Hary Kane oldu.

Oynanan 64 müsabakada 169 gol atıldı. Maç başına otalama gol yaklaşık olarak 2.64 oldu.