Portekiz ve Dünya Kupası Macerası

Portekiz özellikle 2000’li yıllardan sonra yaptığı atılımla an itibariyle dünya futbolunun en elit milli takımlarından birine sahip.

İspanya’ya komşu olan İber Yarımadası’ndaki ülke, Avrupa kıtasının en batısında yer almakta. Portekiz, yaklaşık 10,3 milyon nüfusu ile tam bir futbol ülkesi.

Ülkenin en büyük futbol takımları olarak Benfica, Sporting CP ve Porto öne çıksa da zaman zaman atılım yapan diğer kulüpler de özellikle UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde kendilerini gösterebiliyorlar.

Portekiz İlk Kez Dünya Kupasında

Portekiz A Milli Futbol Takımı, tarihindeki ilk FIFA Dünya Kupası organizasyonu için tam 36 yıl beklemek zorunda kaldı.

FIFA Dünya Kupası’nın düzenlenmeye başladığı 1930 yılından itibaren sürekli olarak elemelerde kaybedip, turnuvaya gitme şansını yakalayamayan Kırmızı Yeşilliler’in makus talihini bir büyük efsane değiştirdi.

Dünya futbol tarihinin gördüğü en muhteşem golcülerden biri kabul edilen Eusebio, sadece takımını İngiltere’deki 1966 FIFA Dünya Kupası Finalleri’ne götürmekle kalmayıp Ada’da fırtına gibi esmişti.

İlk deneyiminde grupta Macaristan, Bulgaristan ve Brezilya ile karşılaşan Kırmızı Yeşilliler, bu maçların her birinde 3 gol atarak üst tura 9 puanla çıkmıştı.

Çeyrek finalde o turnuvanın en büyük sürprizini yapan Kuzey Kore, İber Yarımadası’ndan gelen ekibin rakibi olmuştu.

İlk 25 dakikada şok yaşayan Kırmızı Yeşilliler, 3 – 0 geriye düştüğü maçı Eusebio’nun sihriyle 3 – 5 kazanmışlardı.

Yarı finalde o turnuvanın şampiyonu olan İngiltere’ye kaybedilmiş ve SSCB karşısında galibiyet alınmıştı. Bu da ilk kez katıldığı turnuvada Portekizlileri 1966 FIFA Dünya Kupası Üçüncüsü yapmıştı.

Eusebio, o turnuvada attığı 9 golle, Gol Kralı unvanının da sahibi olmuştu.

Portekiz İçin Bambaşka Bir Yıldız Doğurdu

portekiz

Portekiz, bu kupadan sonra 2000’li yıllara kadar her daim çok büyük potansiyel taşıyan fakat bir türlü bunu sahaya yansıtamayan birtakım olarak göze çarpmıştı.

Tıpkı komşusu İspanya gibi, her turnuvaya büyük beklentilerle gelip sonra hayal kırıklığı yaşıyorlardı. Üstelik takım Eusebio’dan sonra çok büyük bir yıldızı da kadrosunda barındırıyordu. Ne var ki Luis Figo, Eusebio’nun yaptığı gibi takımını uluslararası bir turnuvada başarılı kılamamıştı.

Kırmızı Yeşilliler’in makus talihi, Madeira’da doğan bir çocuk tarafından değiştirilecekti. 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Luis Figo sahadaydı. Ancak onun yerine adeta izleyenleri yerlerine çivileyen inanılmaz bir çocuk vardı. Cristiano Ronaldo, ilk büyük turnuvasında takımın finale kadar gelmesine yardım ediyordu.

Ancak sonraki yıllarda kaybettiği bu kupanın acısını onlarca yeni kupayla çıkaracak Cristiano Ronaldo, 2004 Avrupa Şampiyonası İkincisi olan takımın yeni Eusebio’su idi.

2006 FIFA Dünya Kupası’na da katılan Portekiz, Cristiano Ronaldo’nun takımı olarak favorilerden biriydi. Gruptan kolay çıkan takım, üst turlarda Hollanda ve İngiltere gibi devleri de elemişti.

Herkes final beklerken, Fransa ve Almanya bu turnuvada Portekiz’i dördüncülüğe itmişti.

2010 FIFA Dünya Kupası’nda Son 16’da, 2014 FIFA Dünya Kupası’nda da grup aşamasında turnuvaya veda eden Portekiz, tarihindeki ilk şampiyonluğunu ise 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kazanmıştı.

Böylece Cristiano Ronaldo, Eusebio’nun bile yapamadığını yapmıştı. Lakin 2018’de yine Son 16’da turnuvaya elveda denmişti.

Santos’un öğrencileri şimdi Türkiye ve İtalya’yı geçip Ronaldo’nun belki de son turnuvasında iyi bir derece almak istiyorlar.