Portekiz – Türkiye Maçı Öncesinde Artılar Eksiler

2022 Dünya Kupası Elemeleri Yarı Final Play Off turunda A Milli Futbol Takımı, Portekiz ile deplasmanda karşı karşıya gelecek. Yarı Final’i geçen takım  İtalya – Kuzey Makedonya eşleşmesinin  galibiyle final maçına çıkacak ve kazanan takım Katar 2022 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanacak. Son açıklanan kadrolara göre Portekiz’in savunma hattındaki eksikleri dikkat çekerken, Teknik Direktör Stefan Kuntz’un orta saha tercihleri de kafalarda soru işareti bırakıyor.

Orta Sahadaki Teknik Kapasite Eksikliği ve Kerem – Cengiz İkilisi

Euro 2020’deki başarısızlık bir kenara, Avrupa Şampiyonası elemelerindeki kadroyla şu anki aday kadroyu karşılaştırdığımızda hücum zenginliği iki kat artan, savunmacıların daha da tecrübelendiği bir kadro yapısına sahibiz. Avrupa Şampiyonası elemelerinde savunma kimliği ile ön planda olan Kırmızı beyazlılar, şu an hücum zenginliği açısından daha çeşitli olan kadro ile üstelik Portekiz’in savunma hattındaki eksikleri de düşünüldüğünde doğru oyun planıyla turu geçen taraf olabilir.

Jota, Bruno Fernandes, Rafael Leao, Bernardo Silva ve Ronaldo’lu hücum hattına sahip olan Portekiz karşısında az şansımız olsa da Fransa maçlarındaki gibi savunma kimliği ile sahada olan bir Milli takım olursa tur hayal değil. Portekiz’de Ruben Diaz, Pepe, Cancelo ve Renato Sanchez gibi kilit isimler kadroda değiller. Portekiz’in savunma hattındaki problem karşısında Cengiz ve Kerem gibi iki formda hücum silahına sahibiz ki  bu sezon Cengiz Marsilya’da, Kerem Galatasaray’da karşılama oyunu oynayabilen takımlarda süre aldılar. Her iki kenar oyuncusu da bu sezon geniş alandaki oyunlarıyla fark yaratan, stoper ile bek arasına attıkları koşularla skor yaptılar veya skora katkıda bulundular. Bu anlamda Cancelo, Pepe ve Ruben Diaz’ın yokluğu Milliler için büyük bir artı. Orta sahadaki tek sorun teknik kalitenin düşük olması. Orkun ve Hakan dışında teknik kapasitesi yüksek oyuncuların olmayışı, Kerem ve Cengiz’e yapılacak servislerde problem yaratacağı gibi, Portekiz’in savunma karakterli orta sahasına karşı da tehdit oluşturmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Portekiz ’in Problemi Kalabalık Savunma

portekiz

Her ne kadar savunmadan eksilseler de  hücum hattındaki yıldızları savunmak oldukça zor olucak. Son maçlarda 4-3-3 veya 4-2-3-1 formasyonunda sahaya dizilen Portekiz, Bruno Fernandes’i daha verimli kullanabilmek için düşük profilli takımlara karşı 4-2-3-1 dizilişinde başlıyor. Bernardo Silva’nın orta sahaya gelip oyun kurulumunda yer alması Bruno Fernandes’i etkin kullanabilmeleri için olmazsa olmaz oyun kurgularından birisi. Kazanmakla kafayı bozmuş ve belki de son kez Dünya Kupası heyecanı yaşayacak olan Ronaldo’dan bahsetmeye gerek kalmazken, Jota ve Rafael Leao’nun atletizm gücünü azaltmanın en iyi yolu Fransa karşısındaki savunma odaklı futbol. Manchester United’da Bruno Fernandes ve Ronaldo’yu  bu sezon genellikle kalabalık savunma yapısına sahip olan takımlar durdurabildi ki son olarak Şampiyonlar Ligi’ndeki  Atletico Madrid maçları  buna en iyi örneklerden. Grubunu Sırbistan’a yenilerek 2.tamamlayan Portekiz, o maçta benzer bir anlayışa karşı sorun yaşamıştı. Sırbistan’ın 5’li savunma hattı Portekiz’in hücum gücünü azaltmıştı. Bu anlamda Milliler doğru savunma planı ve zaafları iyi değerlendirirse turu geçen taraf olabilir.