Portekiz İyi Bir Jenerasyon Yakaladı

2014 yılından beri Fernando Santos’un çalıştırdığı Portekiz milli takımı iyi bir jenerasyon yakaladı. Özellik ile orta sahası son derece formda isimlerden kurulu olan Portekiz milli takımının ileri uçtaki kozu ise yine Ronaldo olacak. Ronaldo 37 yaşına geldi ve artık kariyerinin son Dünya Kupası’na çıkıyor olabilir. Normal şartlarda son Dünya Kupası olması gerekiyor fakat Ronaldo’dan söz ederken insan iki kere düşünüyor. Hala fit görüntüsü ile nice genç oyunculara taş çıkartıyor.

Şimdi Portekiz Milli takımının yıldız isimlerinin takımlarındaki son durumlarına bir göz atalım.

Ronaldo; Tecrübeli oyuncu bu sezon Manchester United forması ile ligde çıktığı 10 müsabakada sadece 1 gol atabildi. Ayrıca Avrupa Lig’inde oynadığı 6 karşılaşmada; 2 gol, 2 asist ile takımına katkı verdi. Takımda pek huzuru olmayan yıldız isim için bu rakamlar çok az. Fakat ben milli takımdaki havanın onu olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Keza Elemelerde yine takımın en fazla gol atan ismiydi.

Joao Felix; Portekiz, Atletico Madrid’in genç yıldızından Dünya Kupası’nda çok şeyler bekliyor. Hücuma dönük orta saha oyuncusu olan Felix, henüz 22 yaşında. Bu sezon Atletico Madrid forması ile LaLiga’da çıktığı 12 karşılaşmada; 3 gol, 3 asist ile oynadı.

Rafael Leo; Portekiz’in yıldız oyuncularından birisi olan Leo, Milan formasını terletiyor. Bu sezon Serie A’da çıktığı 12 müsabakada; 5 gol, 4 asist ile oynadı. Ayrıca Şampiyonlar Lig’inde çıktığı 6 karşılaşmada; 1 gol, 1’de asiste imza attı. Ronaldo ile beraber takımın hücumdaki yükünü çekecekler.

Bruno Fernandes; Manchester United’ın On numarası bu sezon geçen sezonki formundan biraz uzak gözükse de Portekiz milli takımının önemli kozlarından olacak. Manchester United forması ile bu sezon ligde çıktığı 12 karşılaşmada; 2 gol, 1 asist ile oynadı.

Bernardo Silva; Manchester City’nin orta saha oyuncusu yine Bruno Fernandes gibi Portekiz milli takımın çok şey beklediği isimlerden. Bu sezon takımı ile çıktığı 13 karşılaşmada; 2 gol, 5 asistlik bir performans ortaya koydu.

Ayrıca Portekiz Milli takımının defansı; Ruben Dias, Nuno Mendes ve Joao Cancelo gibi genç yıldızlardan kurulu. Açıkçası son derece genç ve yetenekli kadroları var. Dünya Kupası’nda bu genç oyuncuların yıldızlarını iyice parlatacaklarını düşünüyorum.

Portekiz Milli takımındaki en önemli eksik ise Ocak 2023’de yeşil sahalara dönmesi beklenen Diego Jota olacak.