Portekiz Elemelerde Ne Yaptı ?

Portekiz, 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde A Grubunda yer aldı. Gruptaki diğer rakipleri ise Sırbistan, İrlanda Cumhuriyeti, Lüksemburg ve Azerbaycan idi. Grupta oynadığı 8 maçta 17 puan toplayan Fernando Santos’un öğrencileri, grubu 2. sırada tamamladı. Lider Sırbistan’ın 3 puan gerisinde kaldılar. 8 maç sonunda Portekiz, 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet yaşadı. Grupta tek mağlubiyetini ise lider Sırbistan karşısında aldıklarını belirtelim. Son maçta Da Luz’da konuk ettikleri Sırbistan’a 2-1 kaybettiler ve grup liderliği şansını kaçırdılar. Grupta rakip filelere 17 gol bırakan Portekiz, kalesinde ise 6 gol gördü.

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri A Grubunu 2. sırada tamamlayan Portekiz, play off oynama hakkı kazanmıştı. Yarı finalde karşılaştıkları Türkiye’yi 3-0 mağlup ettiler ve finale çıktılar. Finalde rakipleri ise Kuzey Makedonya oldu. Bu karşılaşmayı da 2-0 ile geçen Portekiz, 2022 Dünya Kupası bileti almayı başardı.

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri A Grubu Sonuçları

Portekiz 1- 0 Azerbaycan

Sırbistan 2 – 2 Portekiz

Lüksemburg 1 – 3 Portekiz

Portekiz 2 – 1 İrlanda Cumhuriyeti

Azerbaycan 0 – 3 Portekiz

Portekiz 5 – 0 Lüksemburg

İrlanda Cumhuriyeti 0 – 0 Portekiz

Portekiz 1 – 2 Sırbistan

Portekiz, grupta tek mağlubiyetini son maçta Sırbistan karşısında yaşadı. Bu maçı kazansalar, grubu lider tamamlayıp doğrudan Dünya Kupası vizesi alacakları ama olmadı. Da Luz’da konuk ettikleri rakibine 2-1 mağlup oldular. Grupta en farklı galibiyetini ise Lüksemburg karşısında 5-0’lık skor ile almışlardı.

Portekiz, 2022 Dünya Kupası’nda G Grubunda yer alacak. Gruptaki diğer rakiplerinin ise Gana, Uruguay ve Güney Kore olduğunu belirtelim. Grubun favorisi olarak gösteriliyorlar ama Uruguay ile oynayacakları karşılaşma kader maçları olabilir.

2022 Dünya Kupası G Grubu Fikstürü

24 Kasım / Portekiz – Gana

28 Kasım / Portekiz – Uruguay

2 Aralık / Güney Kore – Portekiz

Grupta oynanacak olan diğer maçların fikstürlerine de bir göz atalım.

24 Kasım / Uruguay – Güney Kore

28 Kasım / Güney Kore – Gana

2 Aralık / Gana – Uruguay

2022 Dünya Kupası G Grubunda Portekiz, Gana, Uruguay ve Güney Kore yer alacak. Bu takımların kadro değerleri de açıklandı. İşte 4 takımın kadro değerleri.

Uruguay Milli Takımı Kadro Değeri: 395.40 Milyon Euro

Güney Kore Milli Takımı Kadro Değeri: 159.55 Milyon Euro

Portekiz Milli Takımı Kadro Değeri: 882.00 Milyon Euro

Gana Milli Takımı Kadro Değeri: 206.40 Milyon Euro