Polonya Dünya Kupası Elemelerinde Ne Yaptı?

Paulo Sergio önderliğinde 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde mücadele eden Polonya, I Grubu’nda yer aldı. İngiltere, Arnavutluk, Macaristan, Andorra ve San Marino’nun bulunduğu grubu 20 puan ile İngiltere’nin 6 puan gerisinde 2. sırada tamamladılar. Grupta 2 kez mağlubiyet yaşadılar. Bunlardan ilkini deplasmanda İngiltere’ye karşı 2-1 skor ile ikincisini de evlerinde yine aynı skor ile Macaristan’a karşı aldılar. 6 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet aldıkları grupta 2. sırada yer alarak 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Play Off oynama hakkını kazandılar. Play Off Yarı Final’inde turnuvadan ihraç edilen Rusya ile eşleştikleri için bu turu maç yapmadan geçtiler. Play Off Final’inde ise İsveç’i 2-0 mağlup etmeyi başararak 2022 Dünya Kupası vizesini aldılar. Ocak ayının sonlarına doğru Paulo Sergio’dan boşalan teknik direktörlük koltuğuna Czeslaw Michniewicz getirildi. Şuanda takım ona emanet.

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu Sonuçları

Macaristan 3 – 3 Polonya

Polonya 3 – 0 Andorra

İngiltere 2 – 1 Polonya

Polonya 4 – 1 Arnavutluk

San Marino 1 – 7 Polonya

Polonya 1 – 1 İngiltere

Polonya 5 – 0 San Marino

Arnavutluk  0 – 1 Polonya

Andorra 1 – 4 Polonya

Polonya 1 – 2 Macaristan

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde I Grubu’nda 10 karşılaşmaya çıkan Polonya, bu karşılaşmaların hepsinde gol atmayı başardı. Buna rağmen İngiltere ve Macaristan’a 2-1’lik skorlar ile kaybettiler. Ayrıca San Marino gibi gol atma konusunda son derece kapasitesi düşük olan, Avrupa’nın en zayıf takımları arasında gösterilen bir takımdan da gol yediklerini belirtmek isterim.

Polonya, 2022 Dünya Kupası’nda C Grubunda yer alacak. C Grubu’nda Polonya dışında; Suudi Arabistan, Meksika ve Arjantin bulunuyor. Czeslaw Michniewicz ve öğrencilerinin son form durumlarını da düşündüğümde işlerinin bu grupta çok da kolay olmayacağını düşünüyorum.

2022 Dünya Kupası C Grubu Fikstürü

22 Kasım / Meksika – Polonya

26 Kasım / Polonya – Suudi Arabistan

30 Kasım / Polonya – Arjantin

Grupta oynanacak olan diğer maçların fikstürlerine de bir göz atalım.

22 Kasım / Arjantin – Suudi Arabistan

26 Kasım / Arjantin – Meksika

30 Kasım / Suudi Arabistan – Meksika

2022 Dünya Kupası C Grubunda İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika yer alacak. Bu takımların kadro değerlerine göz gezdirdiğimizde;

Polonya Milli Takımı Kadro Değeri: 257.70 Milyon Euro

Arjantin Milli Takımı Kadro Değeri: 608.00 Milyon Euro

Meksika Milli Takımı Kadro Değeri: 201.30 Milyon Euro

Suudi Arabistan Milli Takımı Kadro Değeri: 23.10 Milyon Euro