Panzerlerin Son Başarısı 2014 Dünya Kupası

Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımlarından birisi olan Almanya, bu başarılarının sonuncusunu 2014’te yaşamıştı. Brezilya’da düzenlenen turnuvada inanılmaz sonuçlar almayı başaran ve turnuvayı resmen domine eden Almanya Milli Takımı, bu turnuvada kazandığı kupayla birlikte 4’üncü kez Dünya Kupası’nı müzesine götürdü.

Almanya Milli Takımı’nın Zaferi

Tüm organizasyonların ve Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımlarından birisi olan Almanya Milli Takımı, Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası’nda favorilerdendi.

Bununla birlikte 2008 Avrupa Şampiyonası, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası’nı üst üste kazanarak tarihte görülmemiş bir başarıya imza atan İspanya Milli Takımı’nın 2014 Dünya Kupası’nda bu başarıyı tekrarlaması da çok yüksek bir ihtimal olarak görülüyordu.

Turnuvanın doğal favorisi olan birçok diğer takımla birlikte başlayan grup aşamasında İspanya Milli Takımı büyük bir hezimete uğrayarak, turnuvaya ilk aşamada veda etti.

Almanya rahat bir gruba düşmüş ve ABD, Portekiz ve Gana ile mücadele etmiş, Portekiz ile birlikte yükselmesi beklenen Panzerlerin grubunda Portekiz elenmişti.

Son 16 Turu’nda Cezayir ile eşleşen Almanya, normal süresi 0-0 biten maçta rakibini 92’de Schürrle ve 120’inci dakikada Mesut Özil’in attığı gollerle birlikte çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Çeyrek finalde turnuvanın doğal favorilerinden birisi olan Fransa’yı Mats Hummels’ın tek golüyle mağlup eden Almanya, Yarı Final aşamasında kupayı en çok kazanan takım olan ev sahibi Brezilya ile eşleşti.

Unutulmaz Yarı Final

Yarı Final aşamasında oldukça heyecanlı bir maç ve bir anlamda erken final olarak görülen Brezilya-Almanya maçı, kupanın önüne geçen bir maç oldu.

Zira Almanya, ev sahibi Brezilya’yı ilk yarısı 5-0 biten maçta 7-1 ile geçerek tarihte çok az rastlanır bir skora imza attı ve finale yükselen takım oldu.

Futbol tarihinde görülmesi pek mümkün olmayan maçta attığı üst üste gollerle Brezilya’yı dumura uğratan Almanya, finale yükselirken artık büyük bir eşiği atlamıştı.

Finalde futbolun yaşayan efsanesi Lionel Messi’nin de kadrosunda bulunduğu Arjantin ile karşılaşan Almanya, bugün halen tartışılan final müsabakasını uzatmalarda Mario Götze’nin attığı tek golle kupaya uzanan taraf oldu.

Yarı Final aşamasında oynanan Brezilya maçında attığı 7 golle zaten turnuvanın gönüllerde şampiyonu olan Almanya, kupaya resmen ulaşan taraf oldu ancak finaldeki hakem hataları ve maçın bir önceki maçın gölgesinde kalmış olması turnuvanın her zaman yarı finalle hatırlanmasını sağladı.

Ne ilginçtir ki, 2010 Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra 2014’te Grup Aşamasında elenen İspanya gibi, 2014 Dünya Kupası’nı müzesine götüren Almanya da 2018’de Grup Aşamasında turnuvaya veda etti.

2022 Dünya Kupası’na Bayern Münih’in başında alınmadık bir kupa bırakmayan teknik direktör Hansi Flick ile hazırlanan Almanya Milli Takımı, 2018 Dünya Kupası’nda yaşadığı hezimeti geride bırakmak ve kupayı 5’inci kez müzesine götürerek Brezilya’nın rekoruna ortak olmak istiyor.