Olaylı Turnuva 2006 Dünya Kupası

Türkiye’nin 2002’de düzenlenen Dünya Kupası’nda 3’üncü olduktan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak katılamadığı 2006 Dünya Kupası’nı kazanan takım bu turnuvadan 14 sene sonra EURO2020’yi kazanan İtalya olmuştu. Ancak turnuva adına kupayı kazanan takımdan daha önemlisi futbol tarihinin en önemli yıldızlarından birisi olan Zinedine Zidane ile Marco Materazzi arasında yaşanan tartışma ve Zidane’nın attığı kafa oldu.

Futbol Tarihinde Yeni Bir Sayfa

Tarihin en fazla Dünya Kupası kazanan takımlarından birisi olan Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası, tarihin en ilginç Dünya Kupası organizasyonlarından birisi olmuş ve bu turnuva o zaman tarihe geçmiş çünkü televizyon tarihinde en çok izlenilen organizasyon olmayı başarmıştı.

Tekil olmayan izleyici sayısı 30 milyara ulaşan 2006 Dünya Kupası Grup Aşamasında herhangi bir sürpriz yaşanmamış ve Son 16 Turu’nda turnuvanın doğal favorileri yarışmıştı.

Futbol tarihinin kırılma yaşadığı turnuvalardan birisi olan ve Lionel Messi ile Cristiano Ronaldo’nun futbol dünyasını hegemonya altına almasından önce oynandığı için nostaljik de bir taraf taşıyan 2006 Dünya Kupasında ev sahibi Almanya Yarı Final’e kadar çıkmayı başarmış, Yarı Finalde İtalya’ya elenmişti. İtalya ise son 16’da Avustralya, Çeyrek Final’de Ukrayna karşısında rahat galibiyetler almayı başarmıştı.

Fransa Son 16 Turu’nda erken final niteliği taşıyan bir maçta İspanya’yı 3-1 ile geçmiş, Çeyrek Final’de bir önceki turnuvanın şampiyonu olan Brezilya’yı eleyerek turnuvada iddialı olduğunu tekrar kanıtlamıştı.

Yarı Final’de Portekiz’i eleyerek Final Aşamasına çıkan Fransa’nın başına gelen olaylar ise belki bir daha hiç yaşanmayacak cinstendi.

Altın Kafa

İtalya ile Fransa arasında oynanan ve çok gergin bir havada geçen 2006 Dünya Kupası Finali, Finalin önüne geçen iki oyuncunun attığı karşılıklı gollerle başlamıştı.

Fransa’nın en büyük yıldızlarından birisi olan Zinedine Zidane’nın 7’inci dakikada attığı penaltı golüne 19’uncu dakikada İtalya tarihinin en büyük savunmacılarından birisi olan Marco Materazzi cevap vermişti.

Zidane, turnuvadan önce yaptığı açıklamada Dünya Kupası’ndan sonra futbolu bırakacağını duyurmuş ve Final bu tarafıyla da ayrı bir önem kazanmıştı ancak 19’uncu dakikada Zidane’a golüyle cevap veren Materazzi, maçta hiç rahat durmadı ve Zinedine Zidane’ı kızdırmayı başarmıştı.

Uzatmalara giden maçta Fransız efsaneyi sinirinin son haddine getiren Materazzi, sonradan açıklanan olaylara göre Zidane’nın ailesine küfürler saydırmış ve bu durum sonrasında Zidane bir adım geri dönerek Materazzi’ye kafa atmıştı.

Bu atılan kafa Fransız efsanenin futbol kariyerinin son maçında sahadan atılmasına neden olurken, bu gerginlik nedeniyle psikolojisi alt üst olan Fransa Milli Takımı, David Trezeguet’in direkten dönen penaltı vuruşu nedeniyle kupadan da olmuştu.

2006 Dünya Kupası’nın üstünden 3 Dünya Kupası daha geçti ancak Zinedine Zidane’nın Materazzi’ye attığı kafa ve Materazzi’nin maçtaki performansı her zaman hatırlandı.