Mucize Çocuk Mbappe

Fransa’nın Bondy şehrinde 20 Aralık 1998’de doğan Mbappe’nin annesi Cezayirli, babası ise Kamerunlu’dur. Babasının futbol antrenörü  olmasından dolayı Mbappe’nin de çok küçük yaşlarda futbola ilgisi oluştur. Bondy alt yapısında futbola başlayan Mbappe, ordan Clairef alt yapısına, oradan da Monaco alt yapısına geçiş yapmış.

Monaco Forması Giyen En Genç Oyuncu

Monaco formasını ile sahaya çıkan en genç oyuncu olma ünvanını elinde bulunduran Mbappe, bir de gol atma başarısı gösterince, Monaco forması ile gol atan en genç oyuncu ünvanını da elde etmiştir. 2016 yılında ilk profesyonel sözleşmesini Monaco ile 3 yıllık imzalmıştır. Kısa sürede yıldızı parlamaya başlayan Kylian Mbappe Monaco forması ile çıktığı 60 müsabakada; 27 gol atıp, 16’da asist yapmayı başardı. Paris Saint Germain’in radarına takılan oyuncu 2017 yılında Paris ekibine kiralandı.

Paris Saint Germain Günleri

Paris Saint Germain’deki ilk yılını kiralık olarak geçiren Mbappe, gösterdiği performans ile göz doldurdu. Sezon sonunda Monaco’dan ek maliyetler ile beraber 180 Milyon Euro karşılığında transfer edildi. Bu ücret Fransa içerisinde gerçekleşen bir oyuncuya verilen en yüksek ücret olarak tarihe geçti. Paris Saint Germain kariyeri boyunca 230 karşılaşmaya çıkan Mucize Çocuk, attığı 183 gol ve yaptığı 88 asist ile ülkesinde rekorları alt üst etmeye başladı.  

Mbappe’nin Milli Takım Kariyeri

2016 yılında, Fransa 19 yaş altı takımı ile Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşan genç yetenek oynadığı 11 karşılaşmada 7 gol atarak takımının şampiyonluğa ulaşmasında büyük rol oynadı. 2017 yılında Fransa A Milli takımın kariyerine başlayan Mucize Çocuk bugüne kadar oynadığı 59 maçta, 28 gol atmayı başardı. Henüz 24 yaşında olan genç yıldızın daha uzun seneler milli takıma hizmet vereceği aşikar.

2022 Dünya Kupası’nda Fransa ve Mbappe

2022 Katar Dünya Kupasında D Grubunda mücadele edecek olan Fransa’nın grubunda; Avustralya, Danimarka ve Tunus bulunuyor. Fikstüre göz attığımızda; 22 Kasım / Fransa – Avustralya, 26 Kasım Fransa – Danimarka, 30 Kasım / Tunus – Fransa maçlarının oynanacağını görüyoruz. Bu karşılaşmalarda Fransa’nın ileri uçtaki en büyük silahı yine Mucize Çocuk Kylian Mbappe olacak.