Miroslav Klose 16 Golle Zirvede

FIFA Dünya Kupası tarihinde birçok muhteşem futbolcunun yeteneklerine şahit oldu. Ancak bu oyunculardan hiçbiri Miroslav Klose kadar gol atamadı.

9 Haziran 1978’de Polonya’nın Opole şehrinde dünyaya gelen Miroslav, kısa zamanda topa olan tutkusuyla dikkat çeken yetenekli bir çocuk olarak anılmaya başladı.

Ailesiyle birlikte Almanya’da yaşayan Miroslav’ın ailesi de sporcuydu. Babası Josef Klose futbolcu annesi ise Milli bir hentbolcuydu. Böyle bir ailede büyüyen Miroslav’ın da elbette sporcu olması kimseyi şaşırtmadı. Henüz 10 yaşında futbola başlayan Miroslav Klose, 15 yaşında ise Blaubach Altyapısından Blaubach U-17 takımına yükseldi.

Altyaş kategorilerinde futbol oynamayı sürdüren Polonya asıllı Alman futbolcu, 1998’de ise FC Homburg II’ye transfer oldu. Ancak onun eşik atladığı yıl 1999 olacaktı. Zira o dönem Almanya’nın başarılı ekiplerinden olan Kaiserslautern onu kadrosuna kattı.

Kaiserslautern Günlerinde İyi Bir Futbolcuydu

İlk başlarda Kaiserslautern’in ikinci takımında oynayan genç forvet daha sonra üst takıma çıkacak kadar iyi olduğunu gösterdi. Polonya asıllı Alman oyuncu Nisan 2000’de ilk Bundesliga maçına çıktı.

22 yaşındayken ilk milli takım teklifini de burada aldı ve Almanya Milli Futbol Takımı’nın tarihine geçecek kariyerine ilk adımı attı.

Kaiserslautern formasıyla gösterdiği yüksek performansa kulübün malı darboğazda olması da eklenince Klose, Werder Bremen yolunu tuttu.

Miroslav Klose Efsaneye Dönüştü

miroslav klose

Miroslav Klose, Werder Bremen formasını giydiği yıllarda bir anda kendini Avrupa’nın en elit forvetlerinden birine dönüşmüş halde buldu. Ceza sahası çevresinde topu ayağına aldığında kalenin içine sokmak konusundaki maharetiyle 2005 – 2006 Bundesliga Sezonu Gol Kralı oldu. O sezon tam 25 gol atmıştı.

Bu 25 golden daha da çarpıcı olanı bunu yaparken 16’da asiste imza atmasıydı.

Almanya Milli Takımı formasıyla da bu dönemde çok tehlikeli bir forvete dönüşen Klose, elbette her süper star Alman futbolcu gibi Bayern Münih’in yolunu tuttu.

Bayern formasını 150 kez giyen Klose, 53 gol 27 asistlik performansla iz bıraktı. Sonrasında ise Lazio’ya transfer oldu. Futbolu bırakacağı bu kulüpte de 171 maça çıkıp 63 gol 35 asiste imza attı.

Ancak bütün futbol otoritelerinin hem fikir olduğu konu, Klose’nin Almanya formasıyla bambaşka bir kimliğe büründüğüydü.

2002 FIFA Dünya Kupası onun gittiği ilk büyük turnuvaydı. Bununla birlikte Miroslav Klose, üst üste 4 FIFA Dünya Kupası’nda daha formasını terletecekti.

2002’de 5 gol atarak Gümüş Top’u, 2006’da ise yine 5 gol atarak Altın Top’u kazandı. 2002’de attığı 5 golün 5’ini de kafayla kaydetmesi onu bu alanda da rekortmen yaptı.

21 Haziran 2014 gününde FIFA Dünya Kupası G Grubu maçında Gana’ya 72. Dakikada attığı gol ise onun, Dünya Kupası tarihinde en çok gol atan Alman oyuncu Gerd Müller’in rekorunu kırmasını sağlamıştı.

Bu golle birlikte Brezilyalı efsane Ronaldo Nazario’nun gol sayısına ulaşan Klose, bir Brezilya Almanya maçında o rekoru da geçerek 16 golle altın kupa tarihini en çok gol atan oyuncusu olmuştu.