Milliler Karadağ’a Moralli Gitti

Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılmak içn Hollanda, Karadağ, Cebelitarık, Letonya ve Norveç ile UEFA Elemeleri G Grubu’nda mücadele eden A milli futbol takımımız, gruptaki son maçında 16 Kasım tarihinde Karadağ ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Bu maç için Karadağ’a hareket eden ay yıldızlı takımda morallerin yüksek olduğu gözlemlendi. Milli takımımız, Karadağ’ı mağlup etmesi durumunda Hollanda-Norveç maçından alınacak sonuca göre grubu lider tamamlayıp 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılma hakkını elde edebilir.

Milliler, Karadağ’u deplasmanda mağlup edip kendi görevini yerine getirmek istiyor. En son 20 yıl önce, Güney Kore ve Japonya’nın ortaklaşa düzenlediği 2002 FIFA Dünya Kupası’na katılan milliler, bu turnuvaya da play off turunda Avusturya’yı geçip katılmıştı.

Milli takımımız, Karadağ ile tarihinde dördüncü kez karşı karşıya gelecek. Ay yıldızlılar, Karadağ ile ilk kez 2016 yılında oynanan hazırlık maçında karşılaştı. Milliler, bu maçı Mehmet Topal’ın attığı golle 1-0 kazandı. Karadağ ile 2018 yılında oynanan özel maçta ikinci kez karşılaşan milliler, 2-0 öne geçmesine rağmen sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı.

Milli takımımızın Karadağ ile oynadığı maç, 2022 FIFA Dünya Kupası eleme grubunda oynandı. İstanbul’da oynanan maçta 2-0’lık üstünlüğü koruyamayan milliler, sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı.

Norveç-Hollanda maçıyla birlikte grubun finali olarak nitelendirilebilecek maçı alman hakem Daniel Sibert yönetecek. Milli takımımız, Alman hakem yönetimindeki tek maçında 2016 yılında Karadağ ile karşı karşıya gelmişti.

Play Off Hesapları

Milli takımımız, Karadağ karşısında galip gelmesi durumunda Hollanda-Norveç maçından alınacak sonuca göre grubu birinci veya ikinci sırada bitirecek. Milli takımımız, grubu ikinci sırada tamamlarsa play off turu oynayacak.

Play off formatna göre, grubunu ikinci sırada tamamlayan ve UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek 2 takımın da eklenmesiyle 12 takım, Katar vizesi için mücadele edecek. Bu 12 takımdan 3 tanesi 2022 FIFA Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanacak.

Play off turunda karşı karşıya gelecek 12 takımdan 6 tanesi, seri başı olmaya hak kazanacak. İlk turu geçen 6 takım, kendi arasında bir kez daha karşı karşıya gelecek ve toplamda 3 ülke daha Katar’a gitmeye hak hazanacak. Play off maçları 24-25 ve 28-29 Mart 2022 tarihliernde oynanacak.

Kuntz Ümitli

Şenol Güneş’in yerine A milli takımın başına geçen Alman teknik direktör Stefan Kuntz, Dünya Kupası yolculuğundan ümitli. Takımın son maçlarda gösterdiği performanstan memnun olduğunu dile getiren Kuntz, Cebelitarık’ı 6-0 yenerek gol averajı için ihtiyaçları olan farka ulaşmalarından memnun olduğunu dile getirmişti.

Stefan Kuntz, oyuncularla yaptığı görüşmede oyuncularına sakin olmalarını söyledi. Herkesin ayaklarının yere basmasını istediğini belirten Kuntz, Karadağ maçında kendilerine düşeni yapmak için çalışmalara başladıklarını, Dünya Kupası’na gidebilmek için önce Karadağ’ın mağlup edilmesi gerektiğini belirtti.