Milli Takımın Dünya Kupası Serüveni

Euro 2020 öncesinde oynadığı Dünya Kupası elemeleri ve hazırlık maçlarıyla herkesin dikkatini üstüne çeken ve ülkemizi oldukça heyecanlandıran Milli Takım, Euro 2020’de korkunç bir performans sergilemiş ve turnuvanın en kötü takımı olarak turnuvaya veda etmişti. Bu kötü hatırayı hem kendisi unutmak hem de kendisini sevenlere unutturmak isteyen Ay-Yıldızlılar Dünya Kupası Elemeleri hazırlıklarına başladılar.

Milli Takım Adım Adım

Hollanda, Karadağ, Norveç, Letonya ve Cebelitarık ile G grubunda mücadele eden millilerimiz, Mart ayında oynanan 3 maçta 7 puan toplayarak zirveye yerleşmişti. Euro2020’den sonra ilk kez resmi mücadeleye çıkacak olan oyuncularımız ilk maçlarını 1 Eylül’de Karadağ’a karşı oynayacaklar. Sonrasında 4 Eylül’de Cebelitarık deplasmanına gidecek olan millilerimiz, 7 Eylül’de Hollanda ile karşılaştıktan sonra ülkeye geri dönecekler. Elemeler, bu maçlar bittikten 1 ay sonra Ekim’de tekrar başlayacak.

Kadroyla İlgili

Euro2020 sonlanalı neredeyse iki aya yakın oldu ve Türkiye bu turnuvada değinildiği gibi en kötü performansı gösteren takım oldu. Bu noktada 2 ay içerisinde en azından görünür anlamda her şeyin değişmesini beklemek hayalperestlik olacaktır. Ancak oyun açısından değişmesi gereken çok şeyin olduğunu izlediğimiz her maçta tekrar tekrar gördük.

Elemelerin başlangıç tarihi olan Mart’ta açıklanan aday kadrodan biraz daha farklı bir aday kadrosunu seçen teknik direktör Şenol Güneş’in bu tercihlerini irdelemekte fayda var. Sezon başında Fenerbahçe’de kadro dışı kalan Caner Erkin, Beşiktaş’ta iyi bir performans göstermeyen ve Şenol Güneş’in kendisine kızdığını belirttiği Dorukhan Toköz kadrodan çıkartılırken, tecrübeli teknik adam Alpaslan Öztürk, Efecan Karaca ve Halil Akbunar’ı da aday kadroya dâhil ettiğini açıklamış oldu.

İskeleti açısından istikrarı koruyan milli takım için önemli olan Euro 2020’nin kötü hatırasını ne kadar unuttukları ve bu elemelere ne kadar konsantre oldukları. Diğer bir taraftan turnuva sonrasında göreve devam etmesi sorgulanan Şenol Güneş, bu elemelerde de yakın markaj altında olacak.

Şenol Güneş’ten açık bir şekilde beklenti, taktiksel anlamda aynı şeyleri sahaya sürerek farklı sonuçlar beklememesi. Bu bağlamda yaşanabilecek bir tekrar hem tecrübeli teknik adamın koltuğunu iyice sallandırır hem de ülkemizin kupa yolunda büyük bir yara almasına neden olur.