Milli Takım Kadrosu Nihayet Açıklandı

2022 FIFA Dünya Kupası yolunda teknik direktör Stefan Kuntz tarafından belirlenen milli takım kadrosu açıklandı.

3 ismin ilk kez davet edildiği ve bazı oyuncuların geri döndüğü kadro, Portekiz ile oynanacak hayati maçta ay yıldızı temsil edecek.

Stefan Kuntz Bu İsimleri Tercih Etti

2022 FIFA Dünya Kupası biletini almak için karşımıza çıkacak ilk zorlu rakip Portekiz olmuştu. Kadrosunda başta dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli futbolcularından biri olarak gösterilen Cristiano Ronaldo olmak üzere, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Joao Felix ve Diogo Jota gibi isimler bulunduran Portekiz Milli Futbol Takımı karşısında bizim kadromuz ise yeni belli oldu.

Buna göre A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, 2022 FIFA Dünya Kupası yolunda Katar bileti almaya bizleri yaklaştıracak olan futbolcuları belirledi. Geriden kalan süreç boyunca teknik direktör Stefan Kuntz ve yardımcısı Kenan Koçak hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok maça gittiler.

Bu karşılaşmalarda milli takım havuzumuzdaki oyuncuları yerinde tahlil eden ikili nihai kararlarını ise verdiler. İşte Türkiye Milli Futbol Takımı’nın 2022 FIFA Dünya Kupası Play Off aşamasındaki ilk maçı olan Portekiz karşılaşmasının kadrosu:

Kaleciler:

Altay Bayındır, Sinan Bolat, Uğurcan Çakır

Savunma Oyuncuları:

Zeki Çelik, Mert Müldür, Çağlar Söyüncü, Kaan Ayhan, Merih Demiral, Ozan Kabak, Serdar Aziz, Caner Erkin, Rıdvan Yılmaz

Orta Saha Oyuncuları:

Abdülkadir Ömür, Cengiz Ünder, Yunus Akgün, Berkan Kutlu, Dorukhan Toköz, Orkun Kökçü, Taylan Antalyalı, Hakan Çalhanoğlu, Yusuf Yazıcı, Doğukan Sinik, Kerem Aktürkoğlu

Forvet Oyuncuları:

Burak Yılmaz, Enes Ünal, Serdar Dursun, Umut Bozok

Milli Takım Kadrosuna İlk Kez Gelenler ve Geri Dönenler

milli takım kadrosu

Milli takımlar kadrosunun açıklandığı her ülkede elbette seçilenler ve seçilmeyenler üzerinde türlü tartışmalar döner. Takımın adı ister Almanya ister Brezilya ister Çin isterse Türkiye olsun bu aslında bir gelenektir.

Kadrolar açıklandığında herkes ilk olarak kimlerin dışarıda kaldığına ve kimlerin ilk kez milli takıma geldiğine bakarlar. Bu anlamda elbette yukarıdaki kadroya da böyle yaklaşılması normaldir.

Tam bu noktada teknik direktör Stefan Kuntz tarafından seçilen milli takım kadrosuna, daha önceki maçta olmayan ve şimdi geri dönen bazı isimler çağrıldılar.

Bu isimler Serdar Aziz, Yusuf Yazıcı, Dorukhan Toköz ve Enes Ünal olarak dikkat çekti. Bilhassa Enes Ünal ismi yıllardır milli takım kadrosu için çok tartışılıyordu. Ancak genç forvetin bu sezon Getafe formasıyla La Liga’da harikalar yaratması teknik direktör Stefan Kuntz’un onu tercih etmesinin birinci sebebi oldu.

Bu isimlerin dışında bir de milli takım kadrosuna ilk kez davet edilip bu heyecanı ilk kez yaşayacak olan oyuncular da var. Buna göre Yunus Akgün (Adana Demirspor), Doğukan Sinik (Fraport TAV Antalyaspor) ve Umut Bozok (Kasımpaşa) milli olmanın heyecanını yaşıyorlar.

Tüm bu isimlerle toplanan milli takım kadrosu, kimin nereden ve ne şekilde geldiğine bakmaksızın gözünü Portekiz maçına dikti. Futbol tarihimizde ikinci kez FIFA Dünya Kupası’nı görmek için bu maç inanılmaz kritik.

Şimdiden Başarılar milli takım!