Messi Dünya Kupası’nı İstiyor

Bu yıl 22’ncisi Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası Orta Doğu’da düzenlenmiş olan ilk Dünya Kupası olacak. Yıllardır beklenen bu turnuvanın başlamasına artık aylar kaldı ve Dünya çapında bir heyecan yaratmaya devam ediyor. Kasım-Aralık 2022’de düzenlenecek olan turnuvanın bu tarihleri biraz ilginç görünüyor olabilir çünkü ilk defa yaz ayları değil de kış aylarında düzenleniyor. Bunun sebebi tahmin edilebileceği gibi Katar’ın yaz aylarında çok yüksek bir hava sıcaklığına sahip olması.

Futbolcuların müsabakalar esnasında rahatsızlanmaması için bu tarihe alınmış olan 22’nci Dünya Kupası’nda geçtiğimiz günlerde Katar yetkililerinden bir izin çıkmıştı. Bu izin sayesinde normalde alkol satışının yasak olduğu Katar’da belirli saatler arasında taraftarlar alkol kullanabilecekti. Bu izinle birlikte taraftarlar Katar’a daha fazla akın etmeye başlayacak. İlginin git gide arttığı Dünya Kupası’nın birçok favori takımı mevcut.

Turnuvanın en favori iki takımı tabii ki Neymar’ı kadrosunda bulunduran Brezilya milli takımı ve 21’inci Dünya Kupası’nın şampiyonu olan Fransa olacak. Bu iki takımın peşinden Messi’nin takımı Arjantin ve Gareth Southgate yönetimi altındaki İngiltere geliyor.

Messi’nin Son Dünya Turnuvası Olacak

Lionel Messi, 2021’de Copa America’yı kazanarak uluslararası geçerliliğe sahip bir kupa sahibi olarak, hayallerini kurduğu beynelmilel kupaya ulaşmıştı. Ancak kariyerinin muhtemelen son Dünya Kupası’nı geçirecek olan Messi, bu kupayı da kaldırmadan geleceğe bırakacağı mirasın tamamlanmayacağını düşünüyor olabilir. En azından efsanevi futbolcunun hayranları bu şekilde düşünüyor. Yani diğer adıyla Katar 2022, yedi kez Ballon d’Or kazanan futbolcu Messi’nin bir Dünya Kupası kazanma konusundaki son şansı olacak.

Lionel Scaloni, takımın teknik direktörlük koltuğuna oturduğundan bu yana Arjantin için bir kültür değişimi yarattı. Savunmaları oldukça güçlü olmasına rağmen, dünyanın en iyi ileri hatlarına sahip takımlarından bazılarına karşı dayanacak mı dayanmayacak mı merak konusu.

Messi’nin kupa hayalini süslediği Dünya Kupası, Meksika, Polonya ve Suudi Arabistan ile aynı gruba düşmesinden kaynaklı olarak şimdilik şanslı ilerliyor. Ancak eleme turuna geçildiğinde neler olacak göreceğiz. Tabii her şeye rağmen Arjantin en iddialı takımlardan birisi konumunda duruyor.

Ada, Herkesten Daha da İddialı

Gareth Southgate’in özellikle turnuvalardaki yönetimi ile ilgili birçok insanın eleştirileri olsa da İngiltere milli takımının Southgate önderliğinde daha da geliştiğini ve başarı kaydettiğini kabul etmeyen insan bulmak zor olacaktır.

Phil Foden ve Jude Bellingham’ın yetenekli oyuncuların turnuvada nasıl bir rol üstleneceği henüz kesin olmaması, Southgate’in kadroyu oluştururken ne kadar zorlandığını gösteriyor. Ayrıca takımın kadrosunun ne kadar güçlü olduğunu da gösteriyor ve bu seferki turnuvada en yetenekli kadrolardan birisine İngiltere sahip olacak gibi duruyor.

Hiç kuşkusuz düştüğü B grubunun en güçlü ekibi Gareth Southgate‘in ekibi İngiltere ancak takımı turnuvadan elemek için fazlasıyla istekli ve yetenekli takımlarla mücadele içerisine girecek. Turnuvanın en güçlü takımlarından birisi olsa da eleme turlarının ilk mücadelesinde son şampiyon Fransa ile karşılaşma ihtimalinin bulunması Southgate’in moralini epey bozuyordur.