Makedonya Milli Takımı Bilete Talip

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri sona ererken Portekiz Milli Takımı ve Makedonya Milli Takımı karşı karşıya gelip kalan son bilet için mücadele edecekler.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri, çok büyük sürprizlere sahne oldu. Uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek mücadelelerden birçoğunu play off potasındaki takımlar yaptılar.

Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da olduğu play off aşaması, bu sezon başka bir formatta düzenlendi. Bu formata göre 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri gruplarını ikinci sırada bitiren takımlar, 4’er takımlı potalarda birbirlerine karşı 2 maç oynayacaklardı.

Tek maç eleminasyon sistemiyle adeta dörtlü final havasında geçecek bu maçların ardından play off finalinde rakiplerini mağlup eden 3 takım, 2022 FIFA Dünya Kupası biletini alacaktı.

3 YOL 3 TAKIM 3 BİLET

makedonya milli takımı

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri için play off aşamasında 3 farklı pota belirlenmişti. Buna göre ilk potada: İskoçya – Ukrayna ve Galler – Avusturya karşı karşıya gelecekti.

İkinci potadaki takımlar ve eşleşmeleri ise Rusya – Polonya ve İsveç – Çekya şeklinde oldu.

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan ve ne yazık ki şu günlerde bile hala devam eden savaş sebebiyle Rusya, FIFA ve UEFA organizasyonlarından men edildi. Haliyle Polonya direkt olarak play off finaline çıkmış oldu.

Öte yandan Ukrayna’nın İskoçya ile oynayacağı maç ise doğal olarak başka bir tarihe ertelendi. Bu da ilk potadaki takımlardan bilet sahibi olacak olanın daha sonra belirleneceğini gösteriyor.

Galler, Avusturya karşısında 24 Mart 2022’de oynadığı maçı Gareth Bale’in attığı 2 golle kazanıp kendini play off potasının finaline atmayı başarmıştı. Onlar şimdi dünyadaki gelişmeler neticesinde karşılarına gelecek rakibi beklemeye koyulacaklar.

Öte yandan ikinci potada ise finalin adı belli oldu. Rusya ile eşleştiği için direkt olarak final maçına hak kazanan Polonya’nın karşısına İsveç geldi. Çekya ile oynadıkları maçı 1 – 0 kazanarak Polonya’daki play off finaline hareket eden İsveçliler, 29 Mart 2022’deki kritik maçta zorlu bir görevi başarmaya çalışacaklar.

Kuzey Makedonya Milli Takımı Mucizeyi Başardı

Türkiye’de Fenerbahçe forması giyen Eljif Elmas’ın da kadrosunda bulunduğu Kuzey Makedonya Milli Takımı, play offların belki de en zayıf takımı olarak gösteriliyordu.

Hal böyleyken onların 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play off potalarının en zoruna düşmeleri, onlar adına büyük şansızlık olarak yorumlanmıştı.

Öyle ki Kuzey Makedonya Milli Takımı, İtalya ile eşleşmişti. Diğer tarafta ise Portekiz ile Türkiye vardı. Hemen herkes final tarafında İtalya’yı gözü kapalı yazmış ve ilgisin Portekiz – Türkiye maçına çevirmişti.

Millilerimiz ne yazık ki Burak Yılmaz’ın penaltı kaçırdığı maçta Portekiz’e elendi. Ancak gecenin hatta belki tüm elemelerin sürprizi Palermo’da yaşandı.

90 + 2’de Kuzey Makedonya Milli Takımı, İtalya’nın ağlarını havalandırdı ve 0 – 1 öne geçti. Ne olduğunu anlamayan son Avrupa şampiyonu İtalyanlar, bir anda kendilerini kupanın dışında buluverdiler.

Portekiz ve Kuzey Makedonya Milli Takımı, 29 Mart 2022’de Katar bileti için sahaya çıkacaklar.