Lionel Messi’nin Tek Hedefi Dünya Kupası

Dünya futbolunun en önemli yıldızlarından birisi de tahmin edebileceğiniz gibi Lionel Messi! Arjantinli oyuncu; 2000 yılında Barcelona altyapısına katıldığında henüz 13 yaşındaydı. Kimse bu gencin günün birinde dünyanın en iyi futbolcularından birisi olacağını bilemezdi. 2004 – 2005 sezonunda A takıma yükselen Lionel Messi; bilhassa Barcelona’nın başına İspanyol teknik adam Pep Guardiola’nın geçmesiyle beraber farklı bir kimliğe büründü. İstatistiklerini ikiye katladı. La Liga’da ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde attığı gollerle bir yıldız gibi parlamaya başladı.

Lionel Messi; 2020 – 2021 sezonunun sonunda Barcelona’dan ayrılarak Paris Saint Germain’e transfer oldu. Barcelona ile neredeyse her şeyi kazanmış olduktan sonra yapmış olduğu takım değişikliği kendisine yaramadı. İlk sezonunda Ligue 1’de 26 maçta altı gol atıp 15 asist yaptı. Şampiyonlar Ligi’nde yedi maçta beş gol atabildi. Ancak, takımı; son 16 turunda Real Madrid’e elendi. Lionel Messi; eski görüntüsünden oldukça uzaktı. 2021 – 2022 sezonunu 34 maç – 11 gol – 15 asist istatistikleri ile tamamladı.

Lionel Messi dünya kupası 1

35 Yaşındaki Futbolcu Dünya Kupası’nı Düşünüyor

Lionel Messi; 2022 – 2023 sezonuna hırslı bir şekilde hazırlanıyor. Geçtiğimiz sezon yaşamış olduğu başarısızlığı unutturmak adına elinden geleni yapacak. Bilhassa Kasım ayında başlayacak olan Dünya Kupası’nda tüm maharetlerini gösterecek. Bu turnuva; yüksek ihtimalle Lionel Messi’nin son Dünya Kupası olacak.

35 yaşındaki oyuncu; kariyerindeki en önemli hedefinin Dünya Kupası kazanmak olduğunu dile getirmişti. Dört kez Şampiyonlar Ligi’ni ve 10 kez La Liga’yı kazanan Arjantinli oyuncu; milli takımı ile de 2021 yılında Copa America’yı kazanma başarısını gösterdi.

Lionel Messi dünya kupası 2

Messi Önceki Yıllarda Dünya Kupası’nda Hangi Başarıları Elde Etti?

Lionel Messi; ilk kez 2006 yılında Almanya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Arjantin kadrosunda yer aldı. O dönem henüz 19 yaşındaydı. Arjantin; Sırbistan – Karadağ, Fildişi Sahili ve Hollanda ile aynı gruptaydı. Messi; ülkesinin Sırbistan – Karadağ’ı 6-0 yendiği maçta bir gol atıp bir asist yaptı. Fakat, Arjantin; çeyrek finalde Almanya’ya penaltı vuruşları sonucunda elendi.

Lionel Messi’nin 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’na damga vuracağı ifade ediliyordu. Arjantin; Nijerya, Güney Kore ve Yunanistan ile aynı grupta yer aldı. Son 16 turunda Meksika’yı rahat geçti. Fakat, çeyrek finalde Almanya’ya 4-0 yenilerek turnuvaya veda etti. Lionel Messi’nin turnuva boyunca yalnızca bir asist yapabilmesi büyük eleştiri aldı.

2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası; Lionel Messi için ayrı bir önem taşıyordu. O dönem 27 yaşında olan oyuncu; milli takımı ile yaşamış olduğu şanssızlığa bir son vermek istiyordu. Arjantin; gruptan çıktıktan sonra finale kadar sorunsuz bir şekilde geldi. Ancak, finalde Almanya’ya uzatma dakikalarında yediği golle yenildi.

Lionel Messi; son olarak 2018 yılında Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda forma giydi. Arjantin; son 16 turunda Fransa’ya 4-3 yenilerek turnuvaya veda etti.