Letonya Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Nasıl Bir Performans Gösterdi

2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası herkesi heyecanlandırıyor. Türkiye A Milli Futbol Takımı; grubunu Hollanda’nın ardından ikinci sırada tamamladı. Bu sayede, play-off oynama hakkını kazandı. Ancak, milli takımımızın son derece zor bir kura çektiğini söyleyebiliriz. Mart ayında ilk olarak Portekiz ile karşılaşacağız.

Bu maçı kazandığımız takdirde İtalya – Kuzey Makedonya maçının galibi ile oynayacağız. Sonuç olarak, işimiz bir hayli zor!

Türkiye’nin Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Letonya ile aynı grupta yer aldığını söyleyebiliriz. Letonya ile Türkiye arasındaki ilişki çok eskilere dayanıyor. 2004 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmak adına Letonya ile play-off maçları oynamıştık. Ancak, hiç kimsenin şans vermediği Letonya bizi eleyerek Avrupa Şampiyonası’na gitme hakkını kazanmıştı. Gelin, futbolseverlerin hafızasında olumsuz bir yer edinen Letonya’nın 2022 Dünya Kupası elemelerinde nasıl bir performans gösterdiğine yakından bakalım!

Letonya Beklentileri Karşılayamadı

Letonya; Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu’nda kendisine yer buldu. Türkiye, Karadağ, Hollanda, Norveç ve Cebelitarık; Letonya’nın gruptaki rakipleri arasında bulunuyordu. Letonya’nın bu gruptan çıkma ihtimalinin imkansız olduğu ifade ediliyordu.

Letonya; ilk maçında kendi sahasında Karadağ’ı konuk etti. Karadağ’ın ünlü golcüsü Jovetic’in attığı iki gole engel olamayarak sahadan 2-1 yenik ayrıldı. Letonya’nın ikinci maçtaki rakibi Hollanda idi. Zorlu Hollanda deplasmanında sürpriz kovalayan Letonya bu amacına ulaşamadı. Berghuis ve Luuk de Jong’un attığı gollerle maçı 2-0 kaybetti.

Türkiye ile Letonya gruptaki üçüncü maçlarında karşı karşıya geldiler. Milli takımımız; maçın favorisi olarak gösteriliyordu. Kenan Karaman ve Hakan Çalhanoğlu’nun attığı gollere Savalnieks’in golüyle cevap veren Letonya; ikinci yarıda büyük bir sürprizi gerçekleştirdi. Türkiye; 52. dakikada Burak Yılmaz’ın golüyle iki farklı üstünlüğü yakaladı. Ancak, Letonya; Uldrikis ve Ikaunieks’in attığı gollerle maçı 3-3 berabere tamamlamayı başardı. Letonya’nın milli takımımız karşısında aldığı bu beraberlik çok konuşuldu.

Letonya’nın Gruptaki Kötü Performansı Şaşırtıcı Değildi

Letonya; 1 Eylül 2021 tarihinde kendi sahasında Cebelitarık’ı konuk etti. Gutkovskis (2) ve Ciganiks’in attığı gollerle maçtan 3-1 galip ayrılan Letonya; gruptaki ilk galibiyetini elde etmiş oldu. Norveç ile Letonya’nın mücadelesi tahmin edilebileceği üzere Norveç’in galibiyeti ile tamamlandı. Haaland’ın da bir gol attığı bu mücadeleyi 2-0 kazanan Norveç; Letonya’nın grupta daha iyi yerlere gelebilme umudunu söndürdü.

Letonya; gruptaki altıncı maçında deplasmanda Karadağ ile 0-0 berabere kaldı. Ardından, Hollanda’ya 1-0, Türkiye’ye ise 2-1 mağlup oldu. 13 Kasım 2021 tarihinde oynanan maçta Norveç ile 0-0 berabere kalarak milli takımımızın önünü açtı. Gruptaki son maçında Cebelitarık’ı ilk maçta olduğu gibi yine 3-1 yendi.

Letonya; G Grubu’nu 10 maçta topladığı dokuz puanla beşinci sırada tamamladı. Grupta yalnızca Cebelitarık’ı geçebildi. Bir başka deyişle, Dünya Kupası hayallerine veda etti.