Kuzey Makedonya Hayale Kavuşamadı

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde beklenen büyük mucize gerçekleşmedi ve Kuzey Makedonya, Fernandes’in (2) golleriyle Portekiz Milli Takımı’na elendi.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri uzun yıllar unutulmayacak mücadelelere sahne oldu. Şüphesiz bunlar arasında en unutulmaz olanı bir dönem Fenerbahçe’de de forma giyen Eljif Elmas’ın da kadrosunda olduğu Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı’nın serüveniydi.

Play off potasında İtalya, Portekiz ve Türkiye gibi birbirinden zorlu 3 rakiple eşleşen Kuzey Makedonya, yapılan kura çekimi neticesinde ilk maçını İtalya ile Palermo şehrinde oynadı.

Palermo’da binlerce İtalyan futbolsever kendilerinden hayli eminlerdi. Üstelik sadece İtalya’da değil neredeyse bütün dünyada, teknik direktör Roberto Mancini ve öğrencilerinin bu turu kolaylıkla geçebilecekleri konuşuluyordu.

Potanın diğer ayağında favori olan Portekiz, şansının ve Burak Yılmaz’ın kaçırdığı penaltının da katkısıyla kendi sahasında gerekeni yapmıştı. Zaten maçlar öncesi genel beklenti play off finalinin İtalya ile Portekiz arasında oynanacağı yönündeydi. Bu ortamda tek muhtemel sürpriz Türkiye Milli Futbol Takımı’ndan bekleniyordu.

Buna karşın hiç beklenmeyen şey gerçekleşti. Maç boyunca rakip kaleye 32 şut atan teknik direktör Roberto Mancini’nin öğrencileri, kalelerine isabet eden ikinci şutta yedikleri golün şokunu yaşadılar. Bu golle birlikte Katar bileti için şansını Kuzey Makedonya’ya kaptıran İtalyanlar adeta şoka girdiler.

Portekiz Sevinçten Havalara Uçtu

kuzey makedonya

Türkiye karşılaşmasının sonunda bizim gibi zorlu bir rakibi eledikleri için mutlu olan Cristiano Ronaldo ve arkadaşları, diğer taraftan İtalya Milli Futbol Takımı’nın değil de Kuzey Makedonya’nın geldiğini duyunca sevinçten adeta havalara uçtular.

Portekiz’in Dragao Stadyumu’nda çoğu kişi bu haberle birlikte 2022 FIFA Dünya Kupası’na gitmemelerinin çok büyük sürpriz olacağını düşünüyorlardı. Zira İtalya’yı eleyip gitmektense herkes Kuzey Makedonya ile oynamayı tercih ederdi.

Cristiano Ronaldo’nun muhtemelen son Dünya Kupası organizasyonu olacağı için, Portekizliler ve gol makinesi süper yıldız 2022 Katar’a çok daha farklı bir gözle bakıyordu.

Kuzey Makedonya Takımını O Yaktı

Kuzey Makedonya Milli Takımı için Portekiz’de Dragao’da oynanacak bu maç, futbolcuların her birine ülke futbol tarihine unutulmaz bir biçimde geçme fırsatı veriyordu. Zira eğer ikinci imkansız görev başarılabilseydi, Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez FIFA Dünya Kupası’nda boy gösterme şansını yakalayacaktı.

Buna karşın her ne kadar İtalya’yı elemiş olsalar da Kuzey Makedonya ve Portekiz milli takımları arasındaki kalite farkı çok barizdi.

Bu kalite farkı maçın başlamasıyla birlikte ortaya çıktı. 32’nci dakikada belki de ilk hatasını yapan Makedonyalılar, cezanın hemen kesildiğini gördüler. Sahneye çıkan Cristiano Ronaldo, kulüp takımından da arkadaşı olan Bruno Fernandes’e asistini yaptı ve Fernandes’in golü Portekiz’i 1 – 0 öne geçirdi.

İlk golün gelmesiyle hem tribünler hem de saha içindeki futbolcuların özgüvenleri arttı. İkinci yarıda bu kez Diogo Jota’nın asistini çok şık bir biçimde gole çeviren Bruno Fernandes, skoru belirledi. Böylece Cristiano Ronaldo, kariyerindeki beşinci FIFA Dünya Kupası organizasyonu için uçakta yerini ayırttı.