Kosta Rika 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Kosta Rika’nın Dünya Kupaları Tarihi

1954 yılına kadar FİFA üyesi olmasına rağmen Dünya Kupaları’na katılmayan, 1958-1986 yılları arasında da Dünya Kupası Elemeleri’ni geçemeyen Kosta Rika, ilk Dünya Kupası’na 1990 İtalya Dünya Kupası’nda katıldı. Dünya Kupaları tarihindeki en büyük başarılarını ise 2014 yılında Brezilya gerçekleştirilen turnuvada, Çeyrek Final oynayarak kazandılar. Bugüne kadar 5 kez Dünya Kupası’na katılan Kosta Rika 2022 ile beraber 6. kez bu başarıyı göstermiş olacak. Toplamda 18 müsabakaya çıkan Kosta Rika milli takımı bu mücadelelerden; 5 galibiyet, 5 beraberlik, 8 mağlubiyet alarak ayrıldı. Attıkları 19 gole karşılık kalelerinde ise  28 gole engel olamadılar.

Kosta Rika’nın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Jussef Delgado ve Alexandre Lezcano

Defans: Oscar Duerte, Juan Luiz Perez, Guillermo Villalobos, Jeyland Mitchell, Bryan Oviedo, Matthew Bolanos, Carlos Martinez, Klever Gomez, Daniel Chacon, Luis Flores ve Alejandro Bran.

Orta Saha: Fabrizio Ramirez, Suhander Zuniga, Joseph Balonos, Jushua Navarro, Jefry Valverde, Brandon Aguilera, Joel Campbell, Carlos Mora ve Anthony Hernandez.

Forvet: Jeaustine Monge ve Julen Cordero

Kosta Rika 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Kosta Rika, 2022 Dünya Kupası CONCACAF Elemeleri’nde, 8 takımın yer aldığı grupta; Kanada, Meksika, ABD, Panama, Jamaika, El Salvador ve Honduras ile aynı grupta yer aldı. Oynadıkları 14 karşılaşma sonucunda; 7 galibiyet, 4 beraberlik, 3 mağlubiyet aldılar. Topladıkları 25 puan ile grupta ABD’nin averaj ile gerisinde 4. sırada kaldılar ve Dünya Kupası’na katılabilmek için Play Off oynama hakkını kazandılar. Kıtalararası Play Off mücadelesinde Yeni Zelanda ile  eşleştiler. Müsabakayı 1-0 kazanarak 2022 Katar Dünya Kupası vizesini aldılar.

Kosta Rika 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Dünya Kupası’nda E Grubu’nda mücadele verecek olan Kosa Rika’nın gruptaki rakiplerine göz atacak olursak; İspanya, Japonya ve Almanya’nın bulunduğunu görüyoruz. Açıkçası Almanya ve İspanya gibi iki dev ülkenin bulunduğu gruptan bir üst tura çıkaları büyük sürpriz olur. İşlerinin bir hayli zor olduğunu düşünüyorum.

Kosta Rika 2022 Dünya Kupası Fikstürü

23 Kasım / İspanya – Kosta Rika

27 Kasım / Kosta Rika – Japonya

01 Aralık / Kosta Rika – Almanya