Koronavirüs Salgını 2022 Dünya Kupası’nı Da Etkileyebilir

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyada spor faaliyetlerini durma noktasına getirdi. Beraberinde spor organizasyonlarını da olumsuz etkileyen durumun, 2022 Dünya Kupası mücadelesini de engelleyebileceği gündeme geldi.

Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen küresel etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs salgını, spor faaliyetlerini de durma noktasına getirdi. Bu süreçte çok sayıda organizasyon ileri tarihe ertelendi. Liglerde ise tescil, erteleme ya da şampiyon belirleme kararları alındı.

Spor dünyasını derinden etkileyen yeni tip koronavirüs salgınının, 2022 Dünya Kupası mücadelesine yansıması da son zamanlarda gündeme geldi.

Salgına yönelik alınan tedbirlerin futbol takviminde ciddi bir belirsizlik yaşatması durumu, en önemli futbol organizasyonunu da bu anlamda endişeye soktu.

Sadece organizasyon için ev sahipliği yapan Katar’ın ise Dünya Kupası’na özel saha yaptırması, etkinliğin aslında büyüklüğünü gösteriyor.

Bekleyip Göreceğiz

Konuya ilişkin açıklama yapan UEFA yürütme komitesi üyesi Lars-Christer Olsson ise, uluslararası futbol takviminin 2 ya da 3 kadar etkilenebileceğine ilişkin bir yorum yaptı.

Bu durumda 21 Kasım ve 18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanan 2022 Dünya Kupası da durumdan olumsuz etkilenebilir.

Öte yandan UEFA yürütme komitesi üyesi Olsson, Dünya Kupası’na ilişkin beklenerek görülebileceğini söyledi. Bu da ciddi bir endişe ortamına neden oldu.