Katar 2022 Dünya Kupası Çok Teknolojik

Katar 2022 Dünya Kupası için geri sayımda sona geliniyor. Bu kupa da kendinden öncekiler gibi birçok yeniliğe ev sahipliği yapacak.

FIFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası organizasyonları birçok bakımda dünya üzerindeki büyün futbolseverlerin heyecanla beklediği, belki de tarihteki en büyük turnuva.

Altın Kupa’ya ulaşmaya çalışan onlarca ülke, aylarca süren eleme maçlarının heyecanı, futbolcuların ülke milli takımlarına seçilebilmek için gösterdikleri gayretler, teknik direktörlerin oyuncu seçme aşamaları vs. derken, FIFA Dünya Kupası öncesiyle bile tam bir şölen.

Bu şölenin yaklaştığı bu günlerde turnuvaya katılacak ülkelerin çoğu belli oldu. Buna göre ev sahibi Katar başta olmak üzere, Almanya, Danimarka, Brezilya, Fransa, Belçika, Hırvatistan, Sırbistan, İspanya, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Arjantin, İran ve Güney Kore Katar 2022 Dünya Kupası biletlerini çoktan aldılar.

Geriye kalan 27 bilet için ise play off maçları önümüzdeki günlerden itibaren başlayacak. Türkiye A Milli Futbol Takımı da bu biletlere aday olan ülkelerden biri olacak. Bilindiği üzere milli takımımız, Avrupa kıtasının play off potasında Kuzey Makedonya, İtalya ve Portekiz’den oluşan zorlu bir potaya düştü.

Buna göre ilk maçını Portekiz ile oynayacak olan Milliler, bu karşılaşmayı kazanmaları halinde İtalya – Kuzey Makedonya maçının galibiyle Katar 2022 Dünya Kupası vizesi almak için play off finali oynayacaklar.

Katar 2022 Dünya Kupası Tarihte Bir İlki Yaşatacak

FIFA tarafından Dünya Kupası gibi devasa bir organizasyonun Katar’a verilmesi beraberinde birçok tartışmayı getirmişti. Katar ülkesindeki insan hakları ihlalleri, stadyum ve tesislerin yapımında çalışan işçilerin şartlar, ülkedeki adalet ve hukuk sistemi, güvenlik sorunları derken turnuvanın takvimi de apayrı bir mesele olmuştu.

Zira 2022 FIFA Dünya Kupası’nın tarihte ilk kez kış aylarında düzenleneceği açıklanmıştı. Buna göre 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanması planlanan turnuva, tarihte kışın düzenlenen ilk Dünya Kupası organizasyonu olacak. Bu anlamda Katar 2022 Dünya Kupası, tarihe damga vuracak. Altın Kupa’nın her organizasyonunun dünya futboluna bir şeyler armağan ettiği düşünülürse belki de Katar 2022 Dünya Kupası, kış turnuvalarının da önünü açacak.

Teknoloji Altyapısı Çok Sağlam

katar 2022 dünya kupası

Her ne kadar kış mevsiminde düzenlenecek olsa da turnuvanın Katar’da olması, hava sıcaklığı ile ilgili endişeleri bir hayli arttırıyor. Katarlı yetkililer ise bu meseleye teknolojik çözümler getirerek endişelere nokta koymayı hedefliyorlar.

Bu teknolojik hamlelerin en dikkat çekeni ise stadyumlardaki ısı sabitleyici sistemler. Buna göre Katar 2022 Dünya Kupası’nın düzenleneceği 5 şehirde yer alan tüm stadyumlarda, ısı sabitleyici sistemler çalışacak. Bu sayede maçlar esnasında stadyumların içi 26 derece sıcaklığa sabitlenecek ve dışarıdaki hava durumu maçı etkilemeyecek.

Bu sayede enerji tasarrufu da sağlanacak. Stadyumların ve çevresinin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan gidermek isteyen Katarlı yetkililer, bu anlamda Katar 2022 Dünya Kupası organizasyonunun tarihteki en sürdürülebilir organizasyon olacağı konusunda çok iddialılar.

Eğer bunu başarırlarsa enerji tasarrufu anlamında dünyaya büyük bir hediye verebilirler.