Kamerun 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Kamerun’un Dünya Kupaları Tarihi

Dünya Kupaları’na ilk katılımını 1982 İspanya Dünya Kupası ile yapan Kamerun’un, bugüne kadar ki en büyük başarısı ise 1990 yılında İtalya’da yapılan Dünya Kupası’nda oynadığı Çeyrek Final oldu. Topamda 8 kez katıldıkları Dünya Kupaları’nda bu Çeyrek Final dışında, grup aşamalarını geçmeyi başaramadılar. son Dünya Kupası olan 2018 Rusya Dünya Kupası’nda ise Elemeleri geçmeyi başaramamışlardı. Toplamda 23 karşılaşmaya çıkan Kamerun bunlardan; 4 galibiyet, 7 beraberlik, 12 mağlubiyet ile ayrıldı. Attıkları 18 gole karşılık, kalelerinde ise 43 gol gördüler.

Kamerun’un 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Andre Onana, Devis Epassy ve Simon Ngapandouetnbu

Defans: Christopher Wooh, Jean Charles Castelletto, Nicolas N’Koulou, Oumar Gonzalez, Enzo Tchato, Nouhou, Darlin Yongwa, Olivier Mbaizo, Collins Fai, Jean Onana, Martin Hongla ve Samuel Oum Gouet.

Orta Saha: Olivier Ntcham, Pierre Kunde, Karl Toko Ekambi, Nicolas Moumi Mgamaleu, Bryan Mbeumo, Gael Ondoua ve Georgeos Mandjeck.

Forvet: Vincent Aboubakar, Jean Pierre Nsame ve Leandre Tawamba, Maxim Choupo Moting

Kamerun 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Kamerun, 2022 Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde 2. Turda D Grubu’nda yer aldı. Song’un öğrencileri; Fildişi Sahili, Mozambik ve Malavi’nin bulunduğu grubu 15 puan ile lider tamamladılar. Ardından 3. Turda Cezayir ile karşı karşıya geldiler. Evlerinde 1-0 yenildikleri rakiplerini, deplasmanda 2-1 mağlup etmeyi başararak 2022 Katar Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar. Elemelerde grup aşamalarında 12 gol atarken, kalelerinde ise sadece 3 gol gördüler. Bu süreçte takımı adına en fazla gol atan oyuncuları oynadığı 6 karşılaşmada 3 gol atmayı başaran Maxim Choupo Moting oldu.

Kamerun 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Katar Dünya Kupası’nda G Grubu’nda mücadele edecek olan Kamerun; Brezilya, Sırbistan ve İsviçre ile aynı grupta yer alacaklar. Bu güne kadar grup aşamalarını geçme konusunda oldukça sıkıntı yaşayan Kamerun’un yine çok zorlu bir gruba düştüğünü ve işinin bir hayli zor olacağını düşünüyorum.

Kamerun 2022 Dünya Kupası Fikstürü

24 Kasım  İsviçre – Kamrerun

28 Kasım  Kamerun – Sırbistan

02 Aralık  Kamerun – Brezilya