Japonya Futbol Federasyonu Adaylıktan Çekildi

Japonya Futbol Federasyonu, yapmış olduğu bir son dakika açıklaması ile 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası adaylığından geri çekildiğini duyurdu. Benzer bir karar önceki haftalarda koronavirüs nedeniyle Brezilya’dan da gelmişti.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Özellikle spor faaliyetlerini durma noktasına getiren pandemi, beraberinde ekonomik krizin yaşanmasına da neden oldu.

Ekonomik sıkıntı gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda ise Brezilya, 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası adaylığından çekildiğini duyurmuştu. Benzer bir karar son dakika olarak Japonya Futbol Federasyonu tarafından da geldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan JFA, yönetim kurulu toplantısının ardından, oy birliği ile organizasyondan çekilme kararı aldığını duyurdu.

Alınan bu karar neticesinde, 10 Temmuz ve 20 Ağustos 2023 tarihleri aralığında düzenlenmesi planlanan 9. FIFA Kadınlar Dünya Kupası ülkelerinde azalma oldu. Organizasyona yalnızca ev sahipliği için Kolombiya ve ortak adaylık başvurusunda bulunan Avustralya ile Yeni Zelanda katılmış olacak.

Yaklaşık olarak 2 hafta öncesinde Brezilya Futbol Federasyonu tarafından alınan kararda, kemer sıkma politikasının göz önünde bulundurulduğu da belirtilmişti.

Maçlar Artık Seyircili Olacak

Japonya Futbol Federasyonu’nun da aynı sebepten dolayı böyle bir karar aldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan ülkede Şubat ayında ertelenen 1. Futbol Ligi’nin de 10 Temmuz’dan itibaren taraftarlarla izlenebilmesi için karar çıktığı öğrenildi.

Güncel Yazılar