Japonya 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Japonya’nın Dünya Kupaları Tarihi

Dünya Kupası’na ilk katılımını 1998 Fransa Dünya Kupası’nda gerçekleştiren Japonya turnuvaya bugüne kadar 7 katılım gerçekleştirdi. Japonlar 1998 Fransa Dünya Kupası ile birlikte bu tarihten sonra gerçekleşen hiçbir Dünya Kupası’nı kaçırmadılar. Turnuvadaki en büyük başarıları ise; 2002, 2010 ve 2018 yıllarında oynadıkları Son 16 Turu mücadeleleri oldu. Toplamda 21 maça çıkan Japonya bu karşılaşmalardan; 5 galibiyet, 5 beraberlik, 11 mağlubiyet alarak sahadan ayrıldı. Rakip fileleri 20 kez havalandırrıken, kalelerinde ise 29 gole engel olamadılar.

Japonya’nın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Kosei Tani, Shuichi Gonda ve Eiji Kawashima,

Defans: Hiroki Ito, Shogo Taniguchi, Maya Yoshida, Ayumu Seko, Yuta Nakayama, Yuto Nagatomo, Takehiro Tomiyasu, Hiroki Sakayi, Miki Yamane, Wataru Endo ve Hidemasa Morito,

Orta Saha: Reo Hatate, Ao Tanaka, Gaku Shibasaki, Daichi Kamada, Genki Haraguchi, Takumi Minamino, Daizem Maeda, Kaoru Mitoma, Yuki Soma, Takefusa Kubo, Junya Ito ve Ritsu Doan.

Forvet: Kyogo Furuhashi, Ayase Ueda, Yuyo Osaka ve Shuto Machino

Japonya 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Hojima Moriyasu ve öğrencileri, 2022 Dünya Kupası Asya Elemeleri’nde 2. Turda F Grubu’unda yer aldı. Japonya, kendisi dışında 4 takımın yer aldığı grubu, 8’de 8 yaparak lider bitirdi. Tajikistan, Moğolistan, Kırgızistan ve  Myanmar’ın bulunduğu grupta en farklı galibiyetlerini 14-0’lık skor ile Moğolistan’a karşı aldılar. 3.  Tur’da ise B Grubu’nda yer aldılar. Suudi Arabistan, Avustralya, Umman, Çin ve Vietnam’ın bulunduğu grubu Suudi Arabistan’ın 1 puan gerisinde 22 puan ile 2. sırada bitirdiler. Grupta oynadıkları müsabakalarda; 7 galibiyet, 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldılar. Attıkları 12 gole karşılık kalelerinde ise 4 gol gördüler. Elemeler boyunca Japonya’nın gole en fazla katkı veren oyuncuları; oynadığı 11 maçta 10 gol atan Yuyo Osaka ve oynadığı 15 maçta yine 10 gol atma başarısı gösteren Takimi Minamino oldular.

Japonya 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Katar Dünya Kupası’nda E Grubu’nda mücadele edecek olan Japonya, gruptan çıkabilmek için İspanya, Almanya ve Kosta Rika ile mücadeleler verecek. Almanya ve İspanya’nın ağır favori oldukları grupta açıkçası çıkma ihtimallerinin oldukça düşük olduğunu düşünüyorum.

Japonya 2022 Dünya Kupası Fikstürü

23 Kasım / Almanya – Japonya

27 Kasım / Japonya – Kosta Rika

01 Aralık / Japonya – İspanya