İtalya’ya Gün Doğdu

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın son şampiyonu İtalya, Dünya Kupası Elemelerinde üst üste şoklar yaşamış ve önce grup aşamasından yükselemeyerek Play-Off aşamasına kalmış sonra da Play-Off aşamasında Kuzey Makedonya’ya elenmişti. Bu durumun şokunu atlatmak konusunda bir hayli sıkıntı yaşayan Gök Mavililer, geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişmeden sonra 2022’de Katar’da yer alabilmek adına umutlandı. Ekvador ile Şili arasında yaşanan krizde Şili tarafı haklı bulunursa Çizme Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanabilir.

Ne Olmuştu?

FIFA, Byron Castillo’nun Dünya Kupası elemelerinde kurallara aykırı şekilde Ekvador’u temsil ettiğine yönelik iddialar karşısında soruşturma başlattı. Castillo’nun aslında Kolombiya vatandaşı olduğunu öne süren Şili Futbol Federasyonu, FIFA’ya başvuruda bulunmuştu.

Şili Futbol Federasyonu’nun iddiasına göre Castillo sahte doğum belgesi ve sahte pasaport sayesinde Ekvador Milli Takımı’na seçildi ve aslında Kolombiyalı. Oyuncuyla alakalı ellerinde bir belge olduğunu ifade eden Şilili yöneticiler, bu belgeye göre Castillo’nun Kolombiya’nın Tumaco şehrinde doğduğunu öne sürmüştü.

Resmi evraklarda doğum tarihi 1998 olan Castillo’nun doğum yeri ise Ekvador’un General Villamil Playas şehri olarak gözüküyor. Ekvador ekibi Barcelona SC forması giyen 23 yaşındaki oyuncunun sahte pasaport ve sahte doğum belgesi kullandığı iddia edilmişti.

Güney Amerika Dünya Kupası elemelerinde dördüncü sırayı alan Ekvador, 2022 Dünya Kupası’na doğrudan katılım hakkı elde etmişti. 21 Kasım’da başlayacak turnuvada Ekvador, A Grubu’nda Hollanda, Senegal ve ev sahibi Katar’la mücadele edecek.

Ülke Puanı Durumu

Tabii bu noktada İtalya’nın direkt olarak bir katılım hakkını elde etmesi o kadar kolay olmayacak. Zira her ne kadar FIFA spekülasyonları yalanlasa da Ekvador’un men edilmesine kesin gözüyle bakılıyor ancak Şili ile İtalya’dan hangisinin katılacağına dair tartışmalar sürüyor.

Bununla birlikte İtalya’nın katılabilmesi için FIFA’nın Ülke Puanı Sıralamasını göz önünde bulundurması gerekiyor.

Tüm bu süreçler sonrasında FIFA’nın da yine eleştirilerin odağına yerleştiğini belirtmek gerekiyor. Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağı açıklandığından beri bu turnuvayla alakalı olarak da yıpratılan FIFA, Ekvador meselesiyle alakalı ne karar alırsa alsın yine kimseyi memnun edemeyecek.

Güney Amerika Dünya Kupası elemelerinde aynı grupta yer aldığı Ekvador’un puanlarının silinmesi durumunda 7. sıradaki Şili, Katar biletini almak için olası adaylardan biri olacak. FIFA, Ekvador’un men edilmesi durumunda vereceği kararda grubu değil, ülke puan sıralamalarını baz alırsa da Katar’a İtalya gidecek.

Bu kararın nasıl verileceğinden Ekvador’un da men edilip edilmeyeceğine kadar her şey belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bununla birlikte Dünya Kupası’na dair heyecan büyüdükçe tartışmaların dozajının da her seferinde daha da arttığına dikkat çekmek gerekiyor.

Futbolun en büyük turnuvası başlayana kadar her gün bir başka gelişme yaşanabilir ve bu gelişmelerin her biri futbolseverler tarafından yıllarca tartışılabilir şekilde görünüyor.