İtalya’nın Savunmacısından Emeklilik Kararı

2021 yazında düzenlenen 2020 Avrupa Şampiyonası’nda zafere ulaşan İtalya, 2022 Dünya Kupası’na katılamamış olmanın üzüntüsünü yaşamaya devam ederken Gök Mavililere bir kötü haber de başarılı savunmacı Giorgio Chiellini’den geldi. 37 yaşındaki başarılı savunma oyuncusu, Haziran ayında Arjantin ile Wembley’de oynanacak hazırlık maçından sonra Milli Takım kariyerine son verme kararı aldığını duyurdu ve bu haber Çizme’de üzüntü yarattı.

Büyük Efsane

2020 Avrupa Şampiyonası’nda zafere ulaşarak eski günlerine geri dönüşün sinyallerini daha da kuvvetli vermeye başlayan İtalya Milli Takımı, 2022 Dünya Kupası Play-Off elemelerinde çok ciddi bir hüsrana uğramıştı.

Kuzey Makedonya karşısında oynanan müsabakada inanılmaz bir baskı kurmasına rağmen son dakikada yenilen golle turnuvaya katılım şansını kaybeden Gök Mavili takımda bu durum özellikle ileri yaştaki oyuncuların Milli Takım defterlerini bir kez daha gözden geçirmelerine neden oldu.

Nitekim İtalya’nın en başarılı savunmacılarından biri ve Milli Takım’ın en çok forma giyen 4’üncü oyuncusu olan Giorgio Chiellini de geçtiğimiz gün taraftarları üzecek bir açıklama yaptı. Avrupa Şampiyonası’nı kazanarak kariyerinde zirveyi yaşadığını savunan başarılı savunmacı, Wembley’de oynanacak Arjantin maçından sonra Milli Takım kariyerini sonlandıracağını açıkladı.

İtalya Milli Takımı’na güzel hatırlarla veda etmek istediğini dile getiren 37 yaşındaki savunma oyuncusu, Arjantin ile oynanacak hazırlık müsabakasının kendisi için kesinlikle son maç olacağını dile getirdi.

Kulüp Kariyeri

Aynı zamanda İtalyan temsilcisi Juventus’un da en büyük efsanelerinden biri haline gelen ve uzun süredir Siyah Beyazlı formayı terleten Chiellini’nin bu kararı kulüp kariyerine dair sorgulamaları da arttırdı.

Başarılı savunmacı, Juventus ile olan ilişkisinin de bu sezon sona ereceğini ifade etti. Bununla birlikte başarılı savunmacının gelecek sezon bir başka takıma gidip gitmeyeceğiyle alakalı tartışmalar var.

Serie A’da 4’üncü olmak ve İtalya Kupası’nı kazanmak istediklerini hatırlatan başarılı savunmacının kupa isteği gerçekleşmedi. Chiellini hem ailesiyle hem de kulübünün yöneticileriyle görüşerek nasıl bir karar alabileceğini düşüneceğini ifade etti.

Livorno altyapısından yetiştikten sonra 2004/2005 sezonunda Fiorentina’ya transfer olan Chiellini, bir sezon sonra Juventus’un kapısından içeri girdi. 2005/2006 sezonundan bu yana İtalyan devinin formasını terleten ve burada tam 557 maça çıkan İtalyan savunmacı, bu müsabakalarda 36 gol ve 25 asistlik bir gol katkısı da sağladı.

2020 Avrupa Şampiyonası’nın en iyi savunmacısı da seçilerek kariyerinde çok büyük bir gurur daha yaşayan başarılı oyuncu, İtalyan temsilcisinin yaşayan efsanelerinden biri haline gelmişti. 116 maça çıktığı İtalya Milli Takımı’nda 8 gole katkı sağlayan başarılı savunmacı, bununla birlikte takımın en çok forma giyen oyuncularından biri olmuştu.

Bonucci ile birlikte çok iyi bir ikili haline gelen Chiellini, her zaman hatıralarda kalacak bir oyuncu.