İtalya’nın Hayal Kırıklığı

‘’ Gök Maviler ‘’ olarak bilinen İtalya Milli takımı Kovid – 19 sebebiyle 2021 yılında yapılan 2020 Avrupa Şampiyonası’nı kazanmayı başarmıştı. Elemeler dahil Yarı Final’e kadar tüm maçlarını kazanan Roberto Mancini ve öğrencileri, Yarı Final’de İspanya’yı normal süresi ve uzatma bölümleri 1-1 sona eren maçta penaltı atışları sonucunda elemişlerdi. Final’de ise bu kez İngiltere’yi normal süresi ve uzatma bölümleri 1-1 sona eren maçta penaltı atışları sonucunda eleyerek Avrupa Şampiyonluğu’na uzanmışlardı.

2022 Katar Dünya Kupası Elemeleri’nde ise işler İtalyanların istediği gibi gitmedi. İsviçre, İrlanda, Bulgaristan ve Litvanya’nın bulunduğu C Grubu’nu İsviçre’nin ardından 2. sırada tamamladılar ve ilk hayal kırıklıklarını grup aşamalarında yaşamış oldular. Oynadıkları 8 müsabakada mağlubiyet yüzü görmemelerine rağmen 18 puanlı İsviçre’nin 2 puan gerisinde 2. sırada kaldılar.

Gruplardaki son maçlarına lider girmelerine rağmen, İrlanda ile evlerinde 0-0 berabere kaldılar ve 2022 Katar Dünya Kupası biletini kendi elleri ile İsviçre’ye verdiler.

Avrupa Şampiyonası’nda gelen başarının ardından gelen bu başarısızlık ile oklar bir anda teknik direktör Mancini’ye çevrildi. Tecrübeli teknik adamın takımın üzerindeki rehavete engel olamadığı ifade edildi.

2018 Rusya Dünya Kupası’na katılamayarak büyük hayal kırıklığı yaşayan Gök Maviler’in üst üste bir Dünya Kupası’ndan daha mahrum kalması bazı kesimlerce düşünülemezdi. Dünya Kupaları Tarihi’nde Brezilya’nın 5 şampiyonluğunun ardından 4 şampiyonluğu bulunan iki takımdan birisi olan İtalya’nın böyle bir başarısızlığa tahammülü yoktu.

2022 Katar Dünya Kupası için hala bir umut vardı. Kupaya doğrudan katılamasalar da grup aşamalarını 2. sırada bitirdikleri için Play Off  Turlarından Dünya Kupası’nın biletini alma şansları devam ediyordu. Mart ayında yapılan Play Off Yarı Final’inde Kuzey Makedonya ile karşı karşıya geldiler. Baştan sona üstün oynadıkları müsabakada bir çok fırsattan yararlanamadılar ve son dakikada kontra ataktan yedikleri gol ile de mücadeleyi 1-0 kaybettiler. Bu mağlubiyet, İtalya’nın üst üste 2. Dünya Kupası’nda da yer alamayacağının habercisiydi.

Gök Maviler tarihlerinde ilk kez Dünya Kupası’na üst üste gidememiş olacaklar. 22.si düzenlenecek olan organizasyonda ise bu 4. kez katılamadıkları turnuva olacak.