İtalya’nın Dramatik Dünya Kupası Tecrübesi

Avrupa’nın son şampiyonu olan İtalya, Dünya Kupası Play-Off elemelerinde Kuzey Makedonya karşısında hiç beklemediği bir mağlubiyet alarak 2022 Katar Dünya Kupası’na katılma şansını kaybetmişti. 1 sene içerisinde Avrupa’nın en tepesine çıkıp Dünya Kupası’na katılamıyor olmak İtalyanlarda ciddi bir hayal kırıklığı yaratırken, Gök Mavililerin futbolun en büyük organizasyonuna dair çok dikkat çeken bir istatistiğe sahip olduğunu belirtmek gerek.

Son Tecrübe

Futbolun en büyük ekollerinden biri olan İtalya’da son haftalarda çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşanıyor. EURO2020’yi şampiyon olarak tamamlayarak uzun bir aradan sonra çok büyük bir başarı elde eden Gök Mavililer, 2022’nin sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na gitme haklarını kaybettiler.

Hatırlanacağı üzere Türkiye’nin de yer aldığı Play-Off Yarı Final aşamasında İtalya ile Kuzey Makedonya karşı karşıya gelmiş ve İtalya 32 şut çektiği maçta sahadan 1-0 mağlup ayrılarak turnuvaya katılma hakkını kaybetmişti.

Bir dönem Galatasaray’da da görev yapan Roberto Mancini’nin sorgulanmasına neden olan bu hayal kırıklığı sonrasında İtalya ile alakalı olarak çok dikkat çekici bir istatistik ortaya çıktı. 2010 ve 2014 Dünya Kupası organizasyonlarında grup aşamasını geçemeyen İtalya, 2018 ve 2022’ye Dünya Kupası’na adını yazdırabilen takımlar arasına giremezken, takımın grup aşamasını geçtiği son Dünya Kupası 2006 Dünya Kupası oldu.

İtalya adına bu durumu ilginç kılan ise Çizme’nin 2006’daki turnuvayı kazanan takım olması. Bir diğer deyişle İtalya 2006 Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra düzenlenen 4 Dünya Kupası’nın hiçbirisinde bu başarının yanına dahi yaklaşamamış oldu.

3 Ülke Daha

İtalya ile alakalı olarak bir diğer dikkat çeken durumsa tabii ki Avrupa Şampiyonu olduktan sonra Dünya Kupası’na katılamayacak olmak.

Bununla birlikte bu dramatik düşüşü futbol tarihi boyunca yaşayan tek takımın da Çizme olmadığını belirtmek gerekiyor. 90min sitesinin yaptığı derlemeye göre benzer kaderi tarih boyunca 3 farklı ülke daha yaşadı.

Tarihin en tartışmalı Avrupa Şampiyonası şeklinde nitelendirilmeye aday olan 2004 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Yunanistan, 2006 Dünya Kupası Eleme Grubu’nda 4’üncü olduğu için turnuvaya katılmaya hak kazanamamıştı.

1992 Avrupa Şampiyonası’na kelimenin tam anlamıyla piyangodan katılan Danimarka Milli Takımı, Yugoslavya’da çıkan savaş neticesinde katılmaya hak kazandığı turnuvanın şampiyonu olmuştu. Tatile çıkan kadro bir anda kendini turnuvanın içerisinde bulmuş ve tarihin en dramatik şampiyonluklarından birini yaşamıştı.

Bununla birlikte 1994 Dünya Kupası elemeleri Danimarka adına aynı güzellikte geçmedi ve eleme grubunda 3’üncü olan ülke Avrupa şampiyonu olduktan sonra Dünya Kupası’na katılamayarak hayal kırıklığı yaşadı.

Bu hayal kırıklığını yaşayan ilk ülke ise 1978 Dünya Kupası’na katılamayan Çekoslovakya olmuştu. 1976 Avrupa Şampiyonası’nı penaltılara giden finalde Almanya’yı devirerek alan Çekoslovakya, 1978 Dünya Kupası’nın Eleme aşamasında başarısız olmuş ve turnuvayı uzaktan takip etmek zorunda kalmıştı.