İsveç Dünya Kupası’nda Gülen Brezilya

Dünya Kupaları Tarihinde en fazla şampiyonluğu bulunan ülke Brezilya’dır. Bugüne kadar düzenlenen tüm dünya kupalarına katılmayı başaran Brezilya; 1958 İsveç, 1962 Şili, 1970 Meksika, 1994 ABD ve 2002’de Japonya Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği turnuvalarda mutlu sona ulaşmayı başarmıştır.

1958 İsveç Dünya Kupası

16 takımın katıldığı ve 4’erli gruplara ayrıldığı İsveç Dünya Kupası’nda Brezilya 4. Grup’ta yer aldı. Grubu; 2 galibiyet, 1 beraberlik alarak tamamlayan Sambacılar, Sovyetler Birliği’nin önünde grubu ilk sırada tamamladılar ve Çeyrek Final’e isimlerini yazdırdılar. Çeyrak Final’de Galleri 1-0 ile geçen Brezilya, Yarı Final mücadelesinde Fransa’yı ve Final mücadelesinde de İsveç’i aynı skorlar ile 5-2 mağlup ederek Dünya Kupası’nı müzesine götürmeyi başarmışdı.

1958 İsveç Dünya Kupası, Brezilya’nın şampiyon olduğu ilk turnuvadır. Ayrıca Brezilya bu turnuvada şampiyon olarak ilk kez bir Dünya Kupası’nı düzenlendiği kıtanın dışına çıkartmayı başarmıştır. Bu başarı daha sonra 2002’de Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği turnuvada yine Brezilya tarafından; 2010 yılında da Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda İspanya tarafından tekrarlanacaktır.

1958 yılında ilk kez bir Dünya Kupası Finalleri televizyon kanalı tarafından yayınlanmıştır.

Dünya tarihinin ilk golsüz biten maçı İngiltere – Brezilya arasında 1958 İsveç Dünya Kupası’nda  oynanmıştır.

Türkiye, Avrupa yerine Asya – Afrika grubuna dahil edilip İsrail ile maç yapması gerekince durumu protesto ederek turnuvadan çekilmiştir.

Brezilya’nın şampiyonluğa ulaştığı turnuvayı; İsveç ikinci, Fransa üçüncü, Batı Almanya’da dördüncü olarak tamamlamıştır.

1954 İsviçre Dünya Kupası’nın ardından 1958’de İsveç’de düzenlenen turvuvadan sonra bugüne kadar hiçbir Dünya Kupası art arda aynı kıtada düzenlenmemiştir.

Toplamda 35 karşılaşmanın yapıldığı 1958 İsveç Dünya Kupası’nda; 126 gol atılmıştır. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 3.6 olmuştur. Turnuva’nın gol kralı ise 13 gol atmayı başaran Fransız forvet Just Fontaine olmuştur. Just Fointaine ayrıca attığı bu goller ile bir Dünya Kupası’nda en fazla gol atan oyuncu ünvanını da elinde bulundurmaktadır.

Brezilya’nın şampiyonluğunda büyük söz sahibi olan Pele, Yarı Final mücadelesinde Fransa’yı 5-2 mağlup ettikleri mücadelede takımı adına hat trick yapmayı başarmıştır.