İspanya’nın Yeni Yıldızı Gavi

5 Ağustos 2004 doğumlu olan İspanya’nın genç yeteneği Gavi, İspanya’nın güneybatısında bulunan özerk bölgesi Endülüs’ün Sevil eyaletine bağlı küçük bir kasabası olan Los Palacios y Villafranca’da dünyaya geldi.

Gavi’nin Futbola Başlaması

Kariyerine 7 yaşında doğduğu şehirde bulunan La Liara Balompio kulübünde başlayan Gavi, oradan Real Betis gençlik akademesine geçti ve burada 2 yıl oynadı. Bu süreçte 95 gol atmayı başaran genç yetenek dikkatleri de üzerine çekti.

Barcelona Günleri

Henüz 11 yaşında Barcelona’ya transfer oldu. Barcelona futbol akademisinde 4 yıl eğitim alan Gavi, 16 yaş altı takımında 1 yıl oynadıktan sonra, direkt olarak 19 yaş altı takımına geçiş yaptı. Buradan da hızlı yükşelişine devam etti ve fazla zaman geçmeden yine 1 yıl içerisinde A takım kariyerine başladı. Genç yetenek artık Barcelona için Xavi, Iniesta gibi yeni bir yıldızın doğuşunun sinyallerini vermeye başlamıştı.

Gavi’den Beklentiler

Barcelona ile 2021 yılında 5 yıllık bir sözleşme imzalayan Gavi, merkez orta sahada oynuyor ve sağ ayağını kullanıyor. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen genç yeteneğin güncel piyasa değeri 70 Milyon Euro civarında konuşuluyor. Barcelona’nın akademisinde eğitim gören genç oyuncudan beklentisi; ilerde kendisinden Xavi, İniesta gibi söz ettirebilecek bir dünya yıldızı olması. Kariyerine hızlı bir giriş yapan ve basamakları da çok çabuk çıkan Gavi’de bu yeteneğin fazlası ile olduğu ise aşikar.

Gavi’nin  Milli Takım Kariyeri

Milli takımlar kariyerine İspanya 15 Yaş altı ile başlayan genç orta saha oyuncusu burada 4 maça çıktı ve 1’de gol atması başardı. Ardından sırası ile 16 yaş altı milli takımında 7 maç ve 18 yaş altı milli takımında 4 maça çıktı. Cesur kararlar veren İspanya Milli takımı teknik direktörü Luis Enrique onu yaklaşık 1 ay içerisinde 18 yaş altı milli takımından alıp A milli takım ile maçlara çıkartmaya başladı. 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde de boy gösteren Gavi, çıktığı 12 mücadelede takımına 1 gollük de katkı verdi.

2022 Dünya Kupası’nda İspanya ve Gavi

Hayallerini süsleyen İspanya Milli takımında forma şansı bulacak olan Gavi, henüz 18 yaşında ve ondan beklentiler çok fazla. Genç yetenek bugüne kadar ona güvenenleri mahçup etmedi. Bu aralar belki de ilerdeki ideali olan Xavi ile aynı takımda çalışma fırsatını da buldu. Xavi’nin ona çok şeyler katacağı kesin. Dünya Kupası onun kariyerini biraz daha ileriye götürebilmesi için büyük bir fırsat olacak.

2022 Katar Dünya Kupasında E Grubunda mücadele edecek olan İspanya’nın grubunda; Kosta Rika, Almanya ve Japonya bulunuyor. Fikstüre göz attığımızda; 23 Kasım / İspanya – Kosta Rika, 27 Kasım İspanya – Almanya, 01 Aralık / Japonya – İspanya maçlarının oynanacağını görüyoruz..