İlklerin Turnuvası 2022 FIFA Dünya Kupası

Bu yıl 21 Kasım ile 18 Aralık tarihleri arasında 22’ncisi gerçekleştirilecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası, ilk defa bu sefer Orta Doğu ülkelerinden Katar’da düzenlenecek. Orta Doğu’da ilk defa düzenlenen bu turnuva Asya’nın ise ikinci FIFA Dünya Kupası turnuvası olacak. Asya’da düzenlenmiş olan ilk turnuva 2002 senesinde Güney Kore ve Japonya’nın ortak ev sahipliğinde gerçekleşmişti.

Turnuvanın Katar’da düzenlenecek olması hava sıcaklık ortalamasının çok yüksek olması sebebi ile tarihinde ilk defa yaz değil de kış aylarında gerçekleştirilecek. Parayı veren düdüğü çalar lafı ile birlikte düşününce Dünya’nın bütün ülkelerinin Lig’lerinin sistemlerinin bozulması durumu bile önemsiz oluyor. Katar’ın parası var ve doğru yerlere yatırım yaparak tüm Dünya Lig’lerinin sistemlerinin bozulmasına sebebiyet verebiliyor.

Öte yandan bu turnuvada gelişen teknolojiye ayak uydurmak hatta futbol adına tüm Dünya’nın önüne geçmek için bir uygulanma denenecek. Bahsi geçen çalışma ise vücut kamerası. Vücut kamerasının ilk kullanılacağı turnuva olan 2022 Katar Dünya Kupası hem ilk kez kışın düzenlenen hem de ilk vücut kamerası kullanılan turnuva olacak.

İlklerin Turnuvası

2022 FIFA Dünya Kupası, Ortadoğu’da düzenlenmesi, yaz yerine kışın gerçekleşecek olması, kadın hakemlerin sahada olacak olması, soğutucu sistemlere sahip statlarda oynanacak olması ve otomatik ofsayt sistemlerinin kullanılması ve benzeri şekilde, Dünya Kupası turnuvaları tarihindeki bir sürü ilk uygulamaya tanıklık edilecek. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Milan ve Köln arasında yapılan ve Dünya futbol tarihinde ilk defa denenen vücut kamerası, FIFA’nın ilginç bir karar almasına sebep oldu.

İspanya basınında duyurulan bilgilere göre, Milan ve Köln arasında oynanan maçta ilk defa denenen ve birçok taraftarın yüksek ilgi gösterdiği vücut kamerası teknolojisi FIFA tarafından değerlendirilmeye alındı. Henüz FIFA tarafından onaylanmayan sistem, birçok yenilik ve ilk deneyimin yaşanması beklenen 2022 Katar Dünya Kupası’nda uygulanabilir bir sistem olarak değerlendirildi. Ayrıca Katar’daki turnuva da kullanılmasa, vücut kamerası teknolojisi gelecek yılların futbolunun ilerleyen zamanlarında sıkça kullanılabilir bir şey olarak değerlendiriliyor. Futbol severler bu teknolojik sistem ile farklı bir deneyim elde edecek.

Yapay Zeka Ofsayt Iskalamaz

Turnuvanın düzenleneceği 2022 Kasım ve 2022 Aralık aylarında ülkede kum fırtınası bekleniyor. Eğer gerçekleşirse bu da bir ilk olacak ve hakemlerin işleri bir miktar zorlaşacak. İşte bu vesileyle de yeni bir hakem teknolojisi hizmete sunulmuş olacak. Var sisteminin futbola adapte edilmesinin ardından bir sonraki adım da otomatik ofsayt sisteminin kurulması oldu. Bu sistem saniyede 50 defa tarama yapacak futbolcuların bütün uzuvlarını takip altında tutacak. Katar’da ki maçların gerçekleştirileceği statlara yerleştirilen 12’şer kamera ile futbolculardan alınan veriler bir yapay zeka uygulamasına aktarılacak.

Bu bahsi geçen yapay zeka uygulaması da ofsayt var mı yok mu tespit edecek ve anlık olacak maçın hakemine bilgi verecek. Ayrıca tabii ki bu sistemin çalışabilmesi adına futbol topunda da bazı değişiklikler olacak. Bu özel futbol topunun içerisinde bir konum belirleme bir de hareket sensörü bulunacak. Yapay zekanın tespitleri ise maçı hakemlerinin kollarındaki saate sinyal mesajı olarak iletilecek.