İlk Dünya Kupası 1930 Uruguay

Dünya Kupaları’nın ilk organizasyonu 1930 yılında Uruguay’da düzenlendi. Uruguay’ın bu kupaya ev sahipliği yapmasının iki nedeni vardı. Bunlardan ilki Uruguay’ın 1924 ve 1928 yıllarında Olimpiyat Şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza atması. İkincisi ise Uruguay’ın 1930 yılında bağımsızlığı’nın 100 yılını kutlayacak olmasıydı.

O dönemin FİFA Başkanı Julies Rimet’in yoğun çabaları ile başlatılan bu organizasyon futbolda Dünya Tarihi’nin en büyük organizasyonu olarak nitelendiriliyor.

İlk Dünya Kupası olan 1930 Uruguay Dünya Kupası‘na takımlar Elemelerden geçerek katılmadılar. Davet yolu ile katılımın gerçekleştiği turnuvada 13 ülke yer aldı. Avrupa’dan ulaşım sıkıntılı olacağı için sadece 4 ülke bu daveti kabul etti. Belçika, Yugoslavya, Romanya ve Fransa Avrupa’dan kupada yer alan takımlar oldular.

Avrupa takımları uzun süren deniz yolculuğu sebebi ile antremanlarını 3 hafta boyunca gemi güvertesinde yaptılar. Bu ilginç olay Dünya Kupası’nın ne kadar sıkıntılı süreçlerden geçtiğinin bir göstergesi.

Turnuvaya katılan 13 takım, 4 Grupta mücadele verdiler. Grup liderleri üst tura yükseldiler ve Yarı Final oynamaya hak kazandılar. Arjantin’in ABD ile Uruguay’ın da Yugoslavya ile eşleştiği mücadelede Dünya Tarihi’nin bu turlardaki en ilginç skorları ortaya çıktı. Arjantin ABD’yi; Uruguay’da Yugoslovya’yı aynı skorlar ile 6-1 mağlup ederek Final’e yükseldiler. Arjantin’i Final’de 4-2 mağlup etmeyi başaran Uruguay Dünya Kupaları tarihinin ilk şampiyonu olma ünvanına da almış oldu.

Turnuvadan İlginç Notlar

İlk Dünya Kupası olan 1930 Uruguay Dünya Kupası’nda Üçüncülük maçı oynanmadı.

Turnuvanın gol krali 8 gol atmayı baraşan Arjantinli Guillermo Stabile oldu.

Dünya Kupası’nda Final mücadelesini Belçikalı hakem John Langenus yönetti. Langenus’un sahada ceket ve kravat ile yer alması oldukça ilginç bir olay olarak tarihe geçti.

Avrupa takımlarının turnuva yolcuğu sırasında 3 hafta boyunca gemi güvertesinde antremalarını gerçekleştirmesi de eşi benzeri rastlanır bir durum değildi.

1930 Uruguay Dünya Kupası’ndaki tüm karşılaşmalar Uruguay’ın Montevideo şehrinde yapıldı.

18 müsabakanın oynandığı turnuvada toplamda 70 gol atıldı.

Turnuva’nın en gollü maçı ise Meksika ile Arjantin arasında oynandı. Arjantin bu müsabakayı 6-3 kazanmayı başardı.