Hollanda’da Zorunlu Değişiklik

Futbolun en büyük ekollerinden biri olan ve uzun bir süredir ne kulüp de ne de Milli Takım düzeyinde istediği başarılara ulaşamayan Hollanda’da çok can sıkıcı bir gelişme yaşandı. Ülkenin ve futbolun efsanesi, aynı zamanda Milli Takım’ın teknik direktörü olan Louis Van Gaal, 2 gün önce katıldığı bir televizyon programında prostat kanserine yakalandığını açıklayarak camiayı hüzne ve endişeye boğdu. Bununla birlikte tecrübeli teknik adamın sağlık durumuyla alakalı olarak harekete geçen Hollanda Futbol Federasyonu, 2022 Dünya Kupası’ndan sonra Ronald Koeman’ın takımın başına getirileceğini açıkladı.

Üzücü Gelişme

Futbolun en büyük ekollerinden biri olan Hollanda, son yıllarda eski günlerini mumla aramaya devam ediyor. Hem kulüp düzeyinde hem de Milli Takımlar düzeyinde eski şaşalı günlerinden uzakta kalan Portakallar, bununla birlikte 2022 Katar Dünya Kupası’nda kupaya uzanan ülke olmayı da istiyorlar.

Fakat ülkenin ve futbolunun gündeminde şu sıralar çok daha başka bir mevzu yer alıyor. Takımın başarılı teknik direktörü ve futbolun efsane isimlerinden biri olan Louis Van Gaal, geçen günlerde bir televizyon programına katıldı.

Bu programda uzun bir süreden bu yana prostat kanseriyle mücadele ettiğini açıklayarak ülkeyi endişeye ve hüzne boğan tecrübeli teknik adam, maçlardan sonra genel olarak tedavilere gittiğini ve bu durumu uzun bir süreden bu yana açıklamadığını ifade etti.

28 farklı kemoterapiden sonra bu durumu açıklaması gerektiğine karar verdiğini dile getiren Louis Van Gaal’in bu açıklamaları futbolun gündemine bomba gibi otururken, Hollanda Futbol Federasyonu da 2022 Dünya Kupası’ndan sonra emekli olacağı düşünülen hocanın yerine eski teknik direktörü Ronald Koeman ile anlaşmaya vardı.

Eski Dost

2018-2020 yılları arasında yine Hollanda Milli Takımı’nda görev yapan Ronald Koeman ile 2023 yılından itibaren göreve başlaması üzerine anlaşma sağlandığını açıklayan federasyon, sözleşmenin bitişini ise 2026 Dünya Kupası olarak belirtti.

Şu an görevinin başında bulunmaya devam eden Louis Van Gaal’in aynı şekilde görevine devam edeceği ve 2022 Dünya Kupası sonuna kadar da görev başında kalacağını duyuran Federasyonun Ronald Koeman kararı ise tartışılacak gibi görünüyor.

En son Barcelona’nın teknik direktörlüğünü yapan Koeman, kariyerinde Vitesse, Ajax, Benfica, PSV, Valencia, AZ Alkmaar, Feyenoord, Southampton ve Everton’ı çalıştırdı. Koeman, 1998 FIFA Dünya Kupası’nda dördüncü olan Hollanda Milli Takımı’nın teknik direktörü Guus Hiddink’in yardımcılığını yaptı.

Futbolculuk kariyerinde ise Groningen, Ajax, PSV, Barcelona ve Feyenoord takımlarında oynayan Koeman, Hollanda Milli Takımı ile 1988 Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan kadronun da bir parçasıydı.

Barcelona’yı çalıştırdığı dönemde oyuncularla olan ilişkilerinden yaptığı tercihlere kadar pek çok konuda eleştirilerin odağı olan 59 yaşındaki teknik adam, 2022 Dünya Kupası’ndan sonra bir kez daha Hollanda Milli Takımı ile boy gösterecek.