Hollanda Milli Takımı 1974 Yazına Damga Vurdu

FIFA Dünya Kupası tarihinde en çok iz bırakan takımlardan olan Hollanda Milli Takımı, çok talihsiz bir rekorun da sahibi.

Hollanda Milli Takımı, her daim Avrupa kıtasının en güçlü futbol takımlarından biri olarak gösterilmiştir. Sadece kaliteli oyunculardan oluşan bir takım olmasının ötesinde, dünya futboluna yön veren akımlardan olan “total futbolun” öncüsü de yine Portakallar’dır.

Efsanevi oyuncu Johan Cruyff önderliğinde temelleri atılan bu oyun anlayışı daha sonra yine onun tarafından İspanya’nın Barcelona takımına götürüldü ve şu anda oynanan modern futbolun temellerini attı.

Tarih boyunca tıpkı Johan Cruyff gibi birçok süper yıldızı bünyesinde barından Hollanda Milli Takımı, tarihe en gösterişli imzalarını ilk kez 1974 FIFA Dünya Kupası’nda atacaklardı.

Batı Almanya’da düzenlenen 1974 FIFA Dünya Kupası sonrasında dünya futbolunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Total Futbol Görücüye Çıktı

hollanda milli takımı

1974 yazına geldiğimiz Hollanda Milli Takımı, II. Dünya Savaşı sonrasında ilk kez FIFA Dünya Kupası’na katılmanın heyecanını yaşıyordu.

Turnuvanın 16 takımla yapıldığı dönemde Avrupa’da ev sahibi Batı Almanya, İtalya ve İskoçya ile birlikte 4 biletten birini Portakallar almıştı.

O turnuva Hollanda futbolu ve dünya futbolu için tarihi değiştirecekti. Zira kadroda yer alan Johan Cruyff, Johan Neeskens ve Johnny Rep gibi süper yıldızları mükemmel kullanan total futbolun mucidi teknik direktör Rinus Michels, bütün dünyanın gözlerinin pasını silecekti.

Hollanda Milli Takımı o turnuvaya üçüncü grupta başladı. Portakallar’ın rakipleri İsveç, Bulgaristan ve Uruguay idi. Bu grupta sadece İsveç ile 0 – 0 berabere kalan Hollanda, liderliği alarak bir diğer gruba çıktı.

FIFA Dünya Kupası formatı o zamanlar iki farklı grup sürecini barındırıyordu. İkinci tur adı verilen bu ikinci gruplarda Hollanda, Brezilya, Doğu Almanya ve Arjantin ile eşleşti.

Hollanda Milli Futbol Takımı İlk Kez Finalde

3 ekol futbol ülkesine 1 kez bile yenilmeyen Hollanda Milli Takımı, 9 puanla Münih’teki finale adını yazdırdı. Bu süreçte Neeskens ve Cruyff, Alman taraftarların dahi sempatisini ve hayranlıklarını kazanmışlardı. Çünkü Hollanda, o döneme kadar belki de kimsenin görmediği kadar iyi bir futbol oynuyordu.

Final 7 Temmuz 1974’te yapıldı. Rakip finallerin ve kupaların takımı güçlü Batı Almanya idi. Üstelik Almanlar kendi evlerinde sahaya çıkıyorlardı.

Hollanda Milli Takımı henüz ikinci dakikada üstünlüğü aldı. Johan Neeskens’in penaltı noktasından attığı golle 1 – 0 öne geçen Rinus Michels’in öğrencileri, turnuvanın deyim yerindeyse bir kulpundan tutmuşlardı.

Ancak Batı Almanya’nın pes etmeye niyeti yoktu. Tüm turnuva boyunca 1 kez bile yenilmeyen Portakallar karşısında bir ilkin peşinde olan Batı Almanya, dakika 25’te penaltı kazandı. Beyaz noktada hata yapmayan Breitner, skoru 1 – 1’e getirip Münih Olimpiyat Stadyumu’nda çoğunluğu Alman olan 75.200 taraftara “daha bitmedi” dedi.

Maçtaki son sözü efsanevi golcülerinden Gerd Müller ile 43’üncü dakikada söyleyen Batı Almanya, ikinci yarıda yoğun Hollanda baskısına iyi direndi ve 1974 FIFA Dünya Kupası Şampiyonu oldu.

Bu kupa, Hollanda’nın toplamda kaybedeceği 3 finalin ilki ve dünyaya total futbolu tanıttıkları turnuva olarak tarihe geçti.