Hırvatistan 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Hırvatistan’ın Dünya Kupaları Tarihi

1990 yılına kadar Yugoslavya’ya bağlı olan olan Hırvatistan için Dünya Kupaları, bu tarihten sonra başladı. 1994 yılında ise FİFA’nın üyesi olmadıkları için turnuvada yer alamadılar. Daha sonra düzenlenen Dünya Kupaları’nda ise sadece 2010 yılında Elemeleri geçemediler. En büyük başarılarına baktığımızda; son Dünya Kupası olan 2018’de, Rusya’da yaşadıkları 2. lik oldu. Bunun dışında 1998 yılında Fransa’da yaşadıkları 1’de 3.lük bulunuyor. Tolamda 23 karşılaşmaya çıkan Hırvatistan bunlardan; 11 galibiyet, 4 beraberlik, 8 mağlubiyet alarak ayrıldı. Attıkları 35 gole karşılık kalelerinde 26 gole engel olamadılar.

Hırvatistan’ın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Dominik Livakovic, Ivica Ivusic ve Lovre Kalinic

Defans: Josko Gravdiol, Josip Sutalo, Martin Erlic, Dejan Lovren, Domogoj Vida, Borma Sosa, Borna Barisic, Josip Stanisic ve Josip Juranovic.

Orta Saha: Mercelo Brozovic, Mateo Kovacic, Luka Sucic, Luka Modric, Ivan Perisic, Mario Pasalic, Nikola Vlasic, Lovro Majer, Mislav Orsic.

Forvet: Andrej Kamaric, Marko Livaja, Bruno Petkovic ve Ante Budimir

Hırvatistan 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Dünya Kupası Elemeleri’nde Rusya, Slovakya, Slovenya, Güney Kıbrıs ve Malta ile H Grubu’nda yer alan Hırvatistan, grubu lider olarak tamamladı ve 2022 Katar Dünya Kupası’na doğrudan katılma hakkını elde etti. Grupta son haftaya kadar Rusya ile girdikleri liderlik yarışından rakiplerini 1-0 yenerek galip ayrıldılar. Bu galibiyet ile 23 puana ulaştılar ve Rusya’nın 1 puan önünde liderlik koltuğuna oturdular. Gruptaki tek mağlubiyetlerini ise Slovenya karşısında 1-0’lık sonuç ile aldılar. Genel olarak gollerin takım içinde paylaşıldığı Hırvatistan’da Elemelerde en fazla gol atan oyuncular, 3’er gol bulmayı başaran; Modric, Perisic ve Mario Pasalic oldular.

Hırvatistan 2022 Dünya Kupası Rakipleri

Hırvatistan, 2022 Dünya Kupası’nda Belçika, Kanada ve Fas ile F Grubu’nda yer alacak. Zlatco Dalic ve öğrencileri, Belçika ile beraber grubun favori takımı olarak gösteriliyorlar. Luka Modric ilerleyen yaşına rağmen takımın en büyük kozu. Tecrübeli oyuncu, Zlatko Dalic ve takım arkadaşlarının sıkıştıklarında sığınacakları bir liman gibi.

Hırvatistan 2022 Dünya Kupası Fikstürü

23 Kasım  Fas – Hırvatistan

27 Kasım  Hırvatistan – Kanada

01 Aralık  Hırvatistan – Belçika