Helmut Schön Rekortmen Teknik Direktör

FIFA Dünya Kupası, birçok efsanevi futbolcu ve teknik direktörün doğduğu yahut sahneye çıktığı yerdir. Bu isimlerden biri de Helmut Schön.

Takvim yapraklı 15 Eylül 1915’i gösterirken dünya savaşlarının ortasına doğdu Helmut Schön. Birinci Dünya Savaşı tüm şiddetiyle kapıdayken çocukluğunu (o yıllarda ne kadar çocuk kalınabilirse) Almanya’da yaşayan Helmut’un o günlerdeki tek tutkusu futboldu.

Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra parça parça olan Almanya İmparatorluğu’nda durum hayli kötüydü. Buna karşın Helmut Schön, çocuk yaştaydı ve top peşinden ayrılmıyordu.

Futbolculuk Günleri Savaşın Gölgesinde Geçti

İlk dünya savaşının etkileri sona erip ikincisi için zemin hazırlanırken Helmut, şehrinin takımı Dresdner SC’ye katıldı.

1932 yılında kapısından girdiği Dresdner SC U19 takımından, bir yıl sonra Dresdner SC 1898 takımına yükseldi.

Burada dile kolay tam 11 yıl geçiren Helmut Schön takımın değişmez oyuncularından biri oldu. İkinci Dünya Savaşı yıllarında futbola ara verdi. Futboldan uzak kaldığı günlerin acısı, İkinci Dünya Savaşı felaketleriyle birleşti. O yıllar dünyada yaşayan her canlı için kederin ve acının hüküm sürdüğü zamanlardı.

İkinci Dünya Savaşı felaketlerinden sonra Helmut da futbola dönebilen şanslı azınlıktandı. SG Dresden ile futbola dönen oyuncu 1946 – 1950 döneminde burada top koşturdu. Temmuz 1950’de Hertha Berlin’e giden başarılı isim, 1950 Aralık’ta ise futbol sahasına veda etti.

Alman oyuncu futbolu bıraktıktan sonra arkasında St. Pauli ve Dresdner SC ile yaşadığı 2 lig şampiyonluğunu bırakmıştı. Üstelik Schön, 4 defa da gol kralı olmuş ve Alman futbol tarihinin en önemli isimlerinden biri halini almayı başarmıştı.

Helmut Schön Teknik Direktörlükte Tarihe Geçti

helmut schön

Helmut Schön, 1946’dan itibaren oynadığı takımlarda oyuncu – antrenör olarak görev yapıyordu. Futbol sahasından çıktıktan sonra ise herkesin beklediği gibi kulübeye geçti.

1’er sezon SV Wiesbaden, Saar ve Saarbrücken takımlarını çalıştırdıktan sonra efsane Alman teknik direktör Sepp Herberger onu milli takıma çağırdı.

Almanya Futbol Milli Takımı’nda tam 9 sene Sepp Herberger’in yardımcılığını yaparak Alman futbolunun gelişimine büyük bir katkı sunan Schön, 1966 yılında birinci adamlık koltuğuna oturdu.

Sepp Herberger’in mirasını devam ettirecek yegane kişi olarak Batı Almanya Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü oldu.

Sonrasında Türk futbolunu da derinden etkileyecek ve ülkemizin futbol tarihini baştan yazmaya yol açacak bir hamleyi o günlerde habersiz olarak yaptı. Teknik direktör Schön, yardımcılığı için Jupp Derwall’i seçmişti.

Batı Almanya Futbol Milli Takımı ile inanılması zor bir süreç geçirdi ve tam 14 yıl boyunca koltuğunda oturdu.

Batı Almanya Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü olarak tam tamına 139 karşılaşmaya çıktı. Bu maçlarda 2,09 puan ortalaması yakaladı ve çok başarılı oldu.

Schön Batı Almanya’ya; 1972 Avrupa Uluslar Kupası’nı, 1974 FIFA Dünya Kupası’nı kazandırdı. Takım 1976 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da final oynadı.

Efsanevi teknik direktör Dünya Kupası tarihinde, en çok maça çıkan teknik direktör (25 maç) ve en çok maç kazanan teknik direktör (16) olarak hala kırılamayan rekorların sahibi oldu.