Güney Kore 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Güney Kore’nin Dünya Kupaları Tarihi

1950 yılına kadar FİFA’nın üyesi olmayan Günet Kore, ilk Dünya Kupası’na 1954 yılında İsviçre’de katıldı. Bugüne kadar 11 kez Dünya Kupası’na katılan Güney Kore’nin kupadaki en büyük başarısı 2002 yılında Japoya ve Kore’nin birlikte düzenlediği turnuvada yaşadığı 4.lük oldu. Bunun dışında sadece 1 kez grup aşamalarını geçebildiler ve Son 16 Turu’na kaldılar. Ayrıca 1986 yılında Meksika’da yapılan turnuvadan beri bugüne kadar olan hiçbir Dünya Kupası’nı da kaçırmadıklarını belirtelim. Toplamada 34 karşılaşmaya çıkan Güney Kore, bu karşılaşmalardan; 6 galibiyet, 9 beraberlik ve 19 mağlubiyet ile ayrıldı. Rakip filelere 34 gol bıraktıkları müsabakalarda, kalelerinde ise 70 gol gördüler.

Güney Kore’nin 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Bum Keun Song, Seung Gyu Kim, Dong Jun Kim

Defans: Min Jea Kim, Kyung won Kwon, Yu Min Cho, Young Gwon Kim, Jin Su Kim, Chul Hong, Tae Hwan Kim, Moon Hwan Kim, Jong Gyu Yoon, Jun Ho San, Woo Young Jung,

Orta Saha: In Boem Hwang, Seung ho Paik, Kang İn Lee, Jae Sung Lee, Heung Min Son, Sang Ho Na, Chang Hoon Kwon, Young Wook Cho, Hjun Jun Young

Forvet: Woo Yeong Jeong, Hee Chan Hwang, Ui Jo Hwang.

Güney Kore 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Güney Kore, Dünya Kupası Asya Elemeleri’ne 2. turdan başladı. Elemelerde H Grubunda yer aldılar ve Türkmenistan, Lübnan, Kuzey Kore ve Sri Lanka ile gruptan çıkmak için mücadeleler verdi. 5 galibiyet, 2 beraberlik ile tamamladıkları grubu Türkmenistan’ın 5 puan önünde 17 puan ile lider tamamladılar ve 3. Tura yükseldiler. Bu Turda İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Suriye ve Lübnan ile karşılaştılar. Oynadıkları 10 müsabaka sonucunda 23 puan ile 2. sırada yer aldılar ve 2022 Dünya Kupası’na direkt olarak katılma hakkını elde ettiler.

Güney Kore 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Katar Dünya Kupası’nda H Grubu’nda yer alacaklar. Portekiz, Uruguay ve Gana’nın bulunduğu gruptan bir üst tura çıkmaya çalışacaklar. Portekiz ve Uruguay gibi güçlü takımların bulunduğu grupta işlerinin hiç de kolay olmayacağını düşünüyorum.

Güney Kore 2022 Dünya Kupası Fikstürü

24 Kasım / Uruguay – Güney Kore

28 Kasım / Güney Kore – Gana

02 Aralık / Güney Kore – Portekiz